Kovács Levente megerősítette, hogy a bankadóról a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) több körben egyeztetett a Magyar Bankszövetséggel, így a most a parlament elé beterjesztett változatot is megismerték a benyújtás előtt. "A bankok extra terheinek következetes leépítése azt szolgálja, hogy a magyar bankszektor visszanyerje régiós versenyképességét, és betöltse szerepét a gazdaság finanszírozásában" - fogalmazott Kovács Levente.
A javaslat szerint az adó felső kulcsa további 7 bázisponttal (0,07 százalékponttal) csökken, így az eddigi 0,31 százalékos terv helyett 0,24 százalék lesz. Az alsó kulcs változatlan marad, 50 milliárd forintig 0,15 százalék. Az adó alapja - jövőre is - a bankok 2009-es módosított mérlegfőösszege maradna. Az NGM csütörtökön közölte: a kormány az Európai Bizottság újabb informális jelzései alapján javasolta az Országgyűlésnek a bankadóról szóló törvénynek az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) egyetértési megállapodásának megfelelő módosítását.
A módosításoknak köszönhetően - összhangban a kormány és az EBRD februárban kötött egyetértési megállapodásának szellemiségével - nem változik a szektor egészének adóterhe, 2016-ban a költségvetés bankadóból származó tervezett bevétele nem csökken, azaz a szektor a februári egyetértési megállapodásnak megfelelő adócsökkentésre számíthat - fogalmazott közleményében az NGM.
A kormány a javaslat kidolgozása során folyamatosan egyeztetett a Magyar Bankszövetséggel, valamint az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságával, hogy a bankadó szabályozás mindenki számára elfogadható és az európai szabályoknak is megfelelő legyen - jelezték.
A kormány továbbra is elkötelezett az EBRD-megállapodás betartása mellett, amelynek megfelelően 2017-től a korábbiaknak megfelelően tovább csökkenne a bankadó teher - hangsúlyozta az NGM. Hozzátették, emellett a kormány olyan szabályozást kíván bevezetni, amely mind a magyar bankok, mind az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatósága számára elfogadható, és amely a bankok számára egy kedvezőbb, rugalmasabb és előremutatóbb megoldást kínál.
A kormány a 2017-re érvényes bankadó szabályozást 2016. első felében, a 2017. évi költségvetéssel párhuzamosan nyújtja be az Országgyűlésnek. A tavaszig fennálló időtartam lehetőséget teremt egy olyan megoldás kialakítására, amely továbbra is megfelel az EBRD egyetértési megállapodás eszmerendszerének - közölte a tárca.