Az ellenzékben levő pártok rendre az adók csökkentésével kampányolnak, ez különösen érvényes idehaza a gépjármű-üzemanyagok esetében a jövedéki adóra. A Fidesz még 2009-ben is - az előre látható választási eredmények ellenére - a jövedéki adók csökkentésével kampányolt, így a benzin/gázolaj ára ígéretük szerint öt százalékkal csökkenhetett volna. "Természetesen", amint kormányra kerültek, azonnal elfelejtették ezt az ígéretüket - és nem elítélhető módon - a költségvetési kiigazításra koncentráltak.

Ugyan az új kormány még meg sem alakult, az MSZP máris napirendre tűzte az adócsökkentések ügyét: a javaslatuk szerint az üzemanyagok jövedéki adóját az uniós minimumszintre kellene csökkenteni, így az autógáz (lpg) adótartalma literenként 75 forinttal, míg a gázolaj és a benzin esetében 16-17 forinttal csökkenhetne.

Eltörölnék a kötelező jelölést is

A MSZP javaslata hatályon kívül helyezné a folyékony járműüzemanyagok 2014. július elsejétől való jelölésének bevezetését is. A kötelező jelölés - ami miatt kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen, mivel korlátozná a termékek szabad áramlását - az MSZP szerint egyértelműen "kizárólag a Fidesz gazdasági hátországához tartozó cégtulajdonosok magánérdekeit" szolgálja, vagyis annak semmi értelme. Való igaz, hogy az ügyelt "lenyúlásgyanús", ugyanis az üzemanyagok kötelező jelölésének szükségességével kapcsolatban eddig sem a kormány, sem a szakmai szervezetek nem tudtak valódi magyarázattal előállni, ennek ellenére a parlament azt megszavazta.

Nagyobb képért kattintson!

Viszont épp a Magyar Nemzetből tudható, hogy a kormány a szükséges rendeletek kiadásával késik - vagyis július elsejétől nem lehet jelölni az üzemanyagokat -, így viszont elvileg nem lehet legálisan forgalmazni azokat. A kötelező jelölés literenkénti 3-5 forintos árát az autósok fizetnék, ez éves szinten 15-25 milliárdos plusz terhet jelentene az egyik oldalon, s ugyanakkora bevételt a jelölést végző cégnél. A jövedéki adó csökkentésből származó költségvetési bevételkiesést viszont nem említi a szocialista javaslat - ami a Napi.hu becslése szerint 75-100 milliárd forintra rúgna. A javaslat szerint a jövedékiadó-csökkentésre "a magyar gazdaság versenyképességének erősítése, a családok életminőségének védelme érdekében" lenne szükség - olvasható a törvénymódosításban.

Áfacsökkentéssel - ezzel is a Fidesz kampányolt

Ugyancsak 2009 márciusában vezette fel a Fidesz az alapvető élelmiszerek áfájának 25-ről öt százalékra való csökkentését. Az akkori javaslat évi 250 milliárd forintba került volna a költségvetésnek, ezért az sem 2009-ben, sem a Fidesz választási győzelme után, 2010-ben nem került napirendre.

Most az MSZP tesz javaslatot, hogy az élelmiszerek 27 százalékos áfáját 5 százalékra csökkentsék. Az érintett termékkörök: a tej, kenyérfélék, sertéshús, tojás, csirkehús, pulykahús, édesvízi halak (angolna és lazacfélék kivételével), illetve az idehaza is termő zöldség- és gyümölcsfélék lennének. A részletes lista a törvényjavaslatban található. A várható adókiesés mértékét nem becsli meg a törvényjavaslat, de arra utal, hogy a kiesést tompíthatná az ezzel járó fehéredés. Hatástanulmányt viszont nem csatoltak a javaslathoz.

A törvényjavaslatok valószínűleg nem kerülnek a parlament elé: a napirendre tűzés vitáját a költségvetési bizottságban lefolytatják, ahol borítékolhatóan az a döntés születik, hogy a parlament nem veszi azt napirendre.