Döntött az Alkotmánybíróság (Ab) egy magánnyugdíjpénztárakat érintő ügyben. Egy átmeneti szabály lehetőséget biztosított arra, hogy a rendszer 1998-as indulása után 2002 végéig bárki visszaléphessen az állami rendszerbe, ha időközben egyértelművé vált, hibás volt a döntés, és a pénztártag rosszabbul jár, mintha maradt volna.

Az Ab-nál a szabályozásnak azt a részét kifogásolták, hogy miért csak 2002 december 31-ig állt nyitva a visszalépés lehetősége. (Azóta egyszer, 2008-ban volt erre lehetőségük a húsz évnél több szolgálati időt gyűjtött tagoknak, amikor a válság miatt akkorát buktak a pénztárak, amit csak évek alatt hozhattak volna vissza. Aki úgy gondolta, hamarabb megy nyugdíjba, minthogy ismét pozitívba forduljon az egyenleg, visszaléphetett 2010 végéig.)

A testület az indítványt elkaszálta, vagyis nem bolygatta a 2002 végi határidőt, a határozat részletes szövege azonban csak később kerül ki az Ab oldalára, vagyis az indoklásra egyelőre várni kell. A szűkszavú közleményben annyi áll, hogy az inkriminált passzust 2007-ben hatályon kívül helyezte az Országgyűlés, így az indítvány okafogyottá vált.

A testület előtt persze más magánpénztárakat érintő indítvány is van. Ezek egyik legfontosabbika az, amely a 100 ezer magánpénztártag jogosultságaira vonatkozik. A hatályos szabályok szerint nekik nem jár állami nyugdíj, holott fizeti utánuk a munkáltató a kötelező járulékokat. A kormány azzal akart kibújni a felelősség alól, hogy járulékról hozzájárulásra neveztette az Országgyűléssel a százalékos fizetnivalót. Míg a járulék- és járadékfizetés egymással összefügg - ha valaki fizet, akkor járadékot is kapnia kell -, addig a hozzájárulás nem kötelezi semmire az államot. Kérdés, a testület mit kezd a szofisztikával.

Azt egyelőre nem lehet tudni, mikor dönt a kérdésben a testület, annyi nyilvános, hogy már többször tárgyalta az indítványokat, egy nyers verzió szerint nem tartja alkotmányosnak a hatályos szabályozást, ám egy újabb körülményt is vizsgálni kezdett. A kérdésben a kibővített Ab dönt, az új tagok pedig most ismerték meg a határozattervezetet, így a döntésre lehet, hogy még egy ideig várni kell.