Victor Ponta miniszterelnök ma jelentette be, hogy 2013 január elsejétől 9 százalékra tervezik mérsékelni az alapélelmiszerek áfáját. Az adócsökkentés már a nemrég hatalomra került, Ponta kabinet első tervei között szerepelt, ám a Nemzetközi Valutalap a tervezett intézkedést megvétózta.
Az alapélelmiszerek áfájának 24-ről 9 százalékra való mérséklése jelentős árcsökkenéshez vezet, gazdaságfehérítő hatása mellett növeli majd az adófizetési hajlandóságot is - vélik az érintett ágazatok piaci szereplői. Az adómérséklés legkevesebb 15 százalékkal csökkenti majd a kenyér és más pékáru árát, a 60 százalékban fertőzött ágazatban 15-20 százalékra zsugorodna az adócsalás mértéke - mondta a Mediafaxnak Aurel Popescu a Rompan érdekképviselet elnöke. Hasonló véleményen van Sorin Minea az élelmiszergyártók patronátusának a Romalimentának vezetője is, aki szerint az árak növekedése már a tényleges adócsökkentés előtt megállna, ezt követően 10-15 százalékos zuhanás következne.
A differenciált áfakulcs alkalmazása nem a fogyasztók érdekeit szolgálja, bátorítja viszont az adócsalást azért az IMF a jogszabály-módosítást nem támogatja - jelentette ki májusban Bukaresti látogatásakor Jeffrey Franks az IMF-delegáció vezetője.
Az adócsökkentés amellett, hogy szociálisan is indokolt, nagyobb adóbevételt eredményezne az államkasszának. A differenciált adókulcsot az EU több országában is alkalmazzák, többek között Németországban és Belgiumban is - mondta ma kormányfő. Az IMF és az EU egy küldöttsége jövő héten érkezik ismét a román fővárosba, hogy felmérje az ország gazdaságát és az öt milliárd euró értékű hitelszerződésben vállalat kötelezettségek teljesítését. Kérdés, hogy ezúttal hogyan reagálnak majd a nemzetközi hitelezők, lehet, hogy Bukarest tervezett intézkedéseit most sem támogatják majd, a hitelszerződés azonban 2013-elején amúgy is lejár így a román kormány is jobb pozícióból tárgyalhat.