A személyi és szervezeti átfedések miatt egyesített ügyek nyomozása összesen 3 416 268 491 forint költségvetési támogatás sorsát akarja tisztázni a sikkasztás gyanúja mellett, az eddigi adatok szerint több ezer károsultja lehet az összevont ügyeknek,. A NAV tájékoztatása szerint további bizonyítékokat gyűjtenek, elemzik a többmázsányi iratot, több ezer tanút hallgatnak ki. Pontos kárértéket az elemzés és a nyomozati munkák elvégzése után tudnak mondani, illetve a gyanúsítottakat is csak ekkor tudják megnevezni.
A lap információi szerint a NAV közép-magyarországi regionális bűnügyi igazgatósága hat különböző büntetőügyet összevonva költségvetési csalás és sikkasztás gyanúja miatt jelenleg ismeretlen tettesek ellen folytat nyomozást a Drégelyvár Oktatási Központ Alapítvány (DOK), a Harmadik Évezred Oktatásáért Alapítvány (HÉO), valamint a Tanult és Képzett Emberekért Közhasznú Alapítvány (TKEK) tevékenységével összefüggésben. A gyanú szerint olyan tanulók után is felvettek költségvetési támogatásokat, akik nem jártak az alapítványok által működtetett iskolákba, vagy éppen papíron több oktatási intézményben is nyilvántartották őket
A sikkasztók saját célra használták a támogatást
Az első nyomozás idén február 24-én indult egy bejelentés alapján, amely szerint a DOK fenntartásában lévő Kempelen Farkas Szakképző Iskola (korábban Drégelyvár Szakközépiskola) igazgatósága jogosulatlanul vesz igénybe állami támogatásokat; az intézmények valótlan adatokat jelentettek a tanulók, valamint az oktatók létszámáról, továbbá nem teljesítették a felvételkor ígért oktatási színvonalat, illetve a tanárok nem kapták meg a fizetésüket. Március 26-án ehhez kapcsolódóan újabb nyomozás indult. A DOK volt kuratóriumi elnöke feljelentésében konkrétumokat említett. Eszerint az alapítvány által üzemeltetett iskolák évi 120 és 800 millió forintnyi állami támogatást kaptak a Magyar Államkincstárnak évente kétszer jelentett tanulói létszám alapján. A támogatás az alapítványhoz futott be, és a feljelentő szerint a pénzt nem az iskolák működtetésére, hanem saját célokra használták fel az általa egyébként megnevezett személyek.
Fantomtanulókkal voltak tele egyes intézmények
Az államkincstár megállapította, hogy az alapítvány által fenntartott Út a Harmadik Évezredbe Kemény János Műszaki és Kereskedelmi Szakképző Iskola és Gimnázium 2013-ban és 2014-ben 400 fő nappali és 400 fő esti tagozatos tanulót jelentett, 171 milliós, illetve 190 milliós támogatást nyerve ezzel, ám a tényleges tanulók száma elenyésző volt. A kincstári ellenőrzés alaposan feltételezte, hogy az alapítvány által üzemeltetett Ring Szakképző Iskolában számos "tanuló" nem volt hallgatói jogviszonyban, és a személyes adataikkal visszaéltek, aláírásukat meghamisították. Az intézmény 2013-ban 355 millió, 2014-ben 349 millió forint állami támogatást kapott.
Április 2-án a DOK-nál tartott ellenőrzés nyomán újabb kincstári feljelentés született. A Klebelsberg Kuno Szakközépiskola, a Kempelen Farkas Szakképző Iskola, a Drégelyvár Gimnázium Esti Tagozata és a Vándor Kollégium 2013-ban 680 milliós, 2014-ben 866 milliós költségvetési támogatást kapott. A kincstári ellenőrzés szinte ugyanazokat a hiányosságokat, illetve bűncselekménygyanút állapította meg, mint a korábbi alapítványok ellenőrzése során - írja a Magyar Nemzet.