A Sziget Fesztivál valamennyi élelmiszer-forgalmazójának kitelepülését ellenőrzik az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság munkatársai, vagyis a hatósági állatorvosok és az élelmiszerbiztonsági-felügyelők - tájékoztatta a Napi.hu-t a Pest Megyei Kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági főosztálya. (Azt nem árulták el, hogy pontosan mekkora stábbal vizsgálódnak a Szigeten - úgy fogalmaztak, hogy a rendezvény méretének megfelelő számú ellenőrző szakszemélyzetet rendelnek ki helyszíni munkavégzésre, munkatársak napi rendszerességgel végzik az ellenőrzéseket, több műszakban.) A vizitek során ellenőrzik az engedélyek, a higiéniai feltételek meglétét, az élelmiszerek eredetét, a tárolás higiéniáját, hűtőkapacitás megfelelőségét, az élelmiszerek fogyaszthatóságát, valamint a dolgozók egészségügyi alkalmasságát. A tapasztalatok szerint a leggyakoribb probléma a nyomon követéssel, vagyis az élelmiszerek eredetének visszakövethetőségével szokott lenni - bár évről-évre javul a helyzet -, illetve egyéb higiéniai kifogások is fel szoktak merülni. Utóbbiak közé tartozik, hogy a rossz elrendezés miatt keresztszennyeződésnek vannak kitéve élelmiszerek, vagy a nagy melegben elégtelenül működő hűtőberendezések problémája. Ha Ön gyanús körülményeket lát valamelyik büfénél, ne legyen rest: a közérdekű bejelentéseket - állítja a hivatal - minden esetben kiemelten kezelik, azonnal kivizsgálják és intézkednek.
Az NGM szűkszavú válaszában mindezt azzal egészítette ki, hogy elsősorban a mutatványosi berendezések, élelmiszerek biztonsága érdekében végeznek ellenőrzéseket. Hozzátették: a fesztiválok ellenőrzései során évek óta jók az eredmények, az ellenőrzések elsődleges célja a figyelmeztetés.
Az a gyanús, aki nem gyanús
Nem tétlen a NAV sem: egyrészt önálló standdal képviselteti magát a rendezvényen, másrészt adóellenőrei és pénzügyőrei folyamatosan vizsgálják a területen tevékenykedő szolgáltatók, kereskedők adózási fegyelmét. Válaszukban azt írták: az ellenőrzésre azért van szükség, hogy a fesztiválozókat, a költségvetést, illetve a jogkövetően működő vállalkozásokat ne érje hátrány.
Az adóellenőrök főként azt vizsgálják, hogy a kereskedők, szolgáltatók adnak-e bizonylatot bevételeikről - a nyugtaadási kötelezettség alól az sem mentesít, hogy a Szigeten csak kártyával lehet vásárolni. A NAV-osok arra is kíváncsiak, hogy betartják-e a foglalkoztatottak társadalombiztosítási bejelentésére vonatkozó szabályokat, valamint tudják-e igazolni árujuk eredetét.
Az adóellenőrök inkognitóban végzik munkájukat, akár késő éjszaka is lecsaphatnak. A NAV szerint ugyanis a vizsgálatok akkor érik el céljukat, ha valós szituációkkal találkoznak az ellenőrök, azaz a revizorral is úgy viselkednek a vállalkozók, ahogy azt bármely más vendéggel teszik. Ehhez pedig az kell, hogy az ellenőr alkalmazkodjon az adott élethelyzethez, életkorával, öltözködésével, magatartásával elvegyüljön a tömegben. Szintén fontos - hangsúlyozzák -, hogy a vizsgálatok igazodjanak a fesztivál napi ritmusához, így az aktuális tapasztalatokhoz napi szinten igazodó számú NAV szakember a rendezvény egész ideje alatt nemcsak nappal, de éjjel és hajnalban is végzi a munkáját.
A nyugtaadásra a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) felügyelői is figyelnek, de az egyik legfontosabb feladatuk annak ellenőrzése, hogy kiszolgálják-e alkohollal a 18 éven aluliakat. Emellett vizsgálják például azt is, hogy megfelelően mérik-e az ételeket és italokat, ki vannak-e írva az árak.
Ők kerülnek célkeresztbe
Annak eldöntésében, hogy mely vállalkozásokat ellenőrzik a NAV-osok, a korábbi évek tapasztalatai és kockázatelemzések segítik a revizorokat. Így az idén is kiemelt figyelmet kapnak azok a kereskedők, melyek a Hajógyári sziget bejárata előtt kínálják portékáikat. Az elmúlt években ily módon sok - adószám és engedélyek nélkül üzletelő, esetenként külföldi - zugárust szűrtek ki a revizorok. Szintén számíthatnak ellenőrzésre azok, akiknél korábban valamilyen szabálytalanságot tárt fel a NAV. Ilyen szabálytalankodóból nincs túl sok: bár az elmúlt években akadtak hiányosságok, főként az alkalmazottak bejelentésével összefüggésben, az adóellenőrök tapasztalatai szerint a Szigeten tevékenykedő szolgáltatókra, kereskedőkre az általános tapasztalatoknál kedvezőbb adózási morál a jellemző.
A pénzügyőrök tapasztalatai valamivel kedvezőtlenebb képet festenek, tavaly ugyanis nőtt a Szigeten felderített jogsértések száma az előző évhez képest. Előfordult be nem jelentett, vagy késedelmesen bejelentett foglalkoztatott alkalmazása, pénztárgéppel kapcsolatban elkövetett jogsértés és igazolatlan eredetű áru forgalmazása is. Mivel a jövedéki termékek forgalmazását egységesen egy kft. végezte, az elárusítóhelyeken a forgalmazott termékek származása igazolt volt. Ez alól egy kivétel akadt, egy helyen saját borból készítettek a helyszínen fröccsöt és roppanó kupakkal lezárt műanyag palackban árusították. Az így kiszerelt 7 db egyliteres műanyag palackot lefoglalták a NAV pénzügyőrei, majd a cég központi raktárát is ellenőrizték. Kiderült, hogy ebből a raktárból szállítólevéllel vitték ki a pavilonokba a jövedéki termékeket. A Sziget területén üzemelő két dohánybolt szintén szabályosan működött.
Ezek buktak tavaly
A pénzügyőrök által tavaly talált jövedéki törvénysértések jelentős része a kisebb súlyú mulasztások közé volt sorolható: jellemzően a kitelepülés késedelmes vagy elmulasztott bejelentésével, a szállítólevél hibás kitöltésével, a raktározási hely feltűntetésének hiányával vétkeztek a cégek. A 76 operatív ellenőrzés során mindössze 7 jogsértést tártak fel, a 32 jövedéki ellenőrzésen 11 bukás történt, a szellemi tulajdonnal kapcsolatos három ellenőrzése viszont három találatot hozott.
Utóbbi azt jelentette, hogy már a fesztivál elején sikerült kiszűrniük azokat az értékesítőket, akik a piacon vásárolt szerzői és szomszédos jogokat sértő ruházati termékeket próbáltak eladni, illetőleg a maguk által nyomott - védjegy oltalom alatt álló emblémákkal ellátott - pólókat árultak a fesztiválon. (Amint arról akkor beszámoltunk, Converse- és Superman-emblémákat idéző, amúgy Sziget feliratú matricákat vasaltak pólókra.) Ezekben az esetekben büntetőeljárás indult, a pólókat, illetve a vasalható matricákat a pénzügyőrök lefoglalták.
A fogyasztóvédők tavaly a fesztivál alatt 132 vendéglátó egységet ellenőriztek, ezek közül 19-nél volt valamilyen probléma, de nagyrészt a helyszínen pótolható, kisebb hiányosságok fordultak elő. Legtöbbször az eladási ár hiányzott, a második leggyakoribb probléma a nem megfelelő mérés volt. Tavaly egyszer nem adtak nyugtát, és csak egy esetben fordult elő az is, hogy fiatalkorút szolgáltak ki alkohollal. Az ellenőrök az idén eddig csak apróbb szabálytalanságokat találtak.