A bankadóra vonatkozó eredeti elképzelés módosítása azért vált szükségessé, mert az EU Versenypolitikai Főigazgatósága kifogásolta a javaslatot, így azért módosítottak a tervezett szabályozáson, hogy 2016-ban is biztosítottak legyenek a költségvetés adóbevételei.
A kormány az Európai Bizottsággal több fordulóban egyeztetett a bankadó jövő évi csökkentéséről, annak érdekében, hogy tartsa ígéretét, miszerint mérsékeli jövőre a bankadót az EBRD-vel februárban kötött egyetértési megállapodásnak megfelelően. E megállapodásnak több lényeges pontja volt, egyebek mellett az, hogy az adó folyamatosan csökken, amíg le nem megy egy európai uniós átlagos szintre.
Az újabb brüsszeli informális jelzések alapján a kormány a bankadó törvény módosítását javasolta az Országgyűlésnek - mondta az államtitkár. A megváltoztatott javaslatban a bankadó alapja az adott pénzintézet 2009. évi korrigált mérlegfőösszege (az eredeti tervek szerint az adó alapja a 2014-es korrigált mérlegfőösszeg lett volna), az adó felső kulcsa pedig további 7 bázisponttal csökken, így az eddigi 0,31 százalékos terv helyett 0,24 százalék lesz. Az alsó kulcs változatlan marad, 50 milliárd forintig 0,15 százalék. (Az eszközarányos bankadó idei felső kulcsa 0,53 százalék.)
A javasolt változtatást a Magyar Bankszövetséggel folyamatosan egyeztette a kormány, a bankszövetség a módosítást elfogadta. A módosításoknak megfelelően nem változik a szektor egészének jövő évi adóterhe, 2016-ban a költségvetés bankadóból származó tervezett bevétele nem csökken, 60 milliárd forint körül marad. A bankszféra azonban az ideihez képest - a februári egyetértési megállapodásnak megfelelően - adócsökkentésre számíthat. Az idén a központi költségvetésbe nagyságrendileg 130 milliárd forint folyik be a bankadóból.
A magyar kormány továbbra is elkötelezett az EBRD-vel kötött megállapodás betartása mellett, amelynek megfelelően 2017-től a korábbiaknak megfelelően tovább csökkenne a bankadó teher. Emellett a kabinet olyan szabályozást kíván bevezetni, amely minden érintett szereplő számára egy kedvezőbb, előremutatóbb megoldást jelent - mondta Hornung.
A kormány a 2017-re érvényes bankadó szabályozást 2016 tavaszán, a 2017-es költségvetéssel párhuzamosan tervezi benyújtani az Országgyűlésnek. A tavaszig fennálló időtartam lehetőséget teremt egy olyan megoldás kialakítására, amely továbbra is megfelel az EBRD-vel kötött egyetértési megállapodás eszmerendszerének - mondta az államtitkár.