A 2011. december 1-jén hatályba lépő rendelkezések értelmében a dohánygyártmányok jövedéki adómértékének változása esetén a korábbi adómértéknek megfelelő (jelen esetben "111101" adómérték kódtól eltérő kódot tartalmazó) adójeggyel ellátott dohánygyártmányok csak korlátozottan értékesíthetők. Szivar, szivarka esetében ez a 2006. január 1. előttieket jelenti, vízipipa-dohány esetében ide tartoznak a korábban adójegy nélkül is forgalmazható készletbe tartozók is.
Jövedéki engedélyes kereskedő, vagy importáló, 2011. december 1-jéig (adóváltozás után még 30 napig), működési engedéllyel rendelkező nem jövedéki engedélyes kereskedő (például: vendéglátó-ipari vagy kiskereskedelmi egységek) 2011. december 31-ig (adóváltozás után még 60 napig) értékesítheti a régi adójeggyel ellátott dohánygyártmányt. Ezeket a határidőket követően nem értékesíthető régi adójeggyel szabadforgalomba bocsátott dohánygyártmányt - hívta föl a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, arra kérve a kereskedőket, legyenek figyelemmel a készletében lévő dohánygyártmányok adójegyén található adómérték kódra. A fenti szabályok, határidők és korlátozások minden jövedéki adómérték-változtatás után érvényesek lesznek, tehát a 2012. május 1-jei és 2012. november 1-jei adóemelés után is.
Mivel a fenti esetre birtoklási korlátozás már nem áll fenn, a "régi" adójeggyel ellátott dohánygyártmányok kereskedőtől való visszaszállítása nincs határidőhöz kötve. Az értékesítési korlátozás betartása és ellenőrizhetősége érdekében azonban azt javasolja a NAV, hogy a birtokolható, de már nem értékesíthető dohánygyártmány-készleteket az értékesítésre szánt készlettől - fizikálisan, illetve nyilvántartás vezetése esetén abban is - különítsék el.
Ha az ellenőrzésre jogosult hatóság az említett határidőkön túl észleli a dohánygyártmányok fentiek szerinti szabálytalan értékesítését, a jogszabály-változás kötelező rendelkezései miatt a szükséges intézkedések bevezetésétől nem tekinthet el. Az előírások megsértésével értékesített dohánygyártmányt el kell kobozni, ha a kötelezettség megsértése miatt mulasztási bírság kerül kiszabásra. A mulasztási bírság összege gazdálkodó szervezet esetében 300 ezer forintig is terjedhet.
A dohánygyártmány általános forgalmiadó-mértékének változása esetén a jövedéki szabályozás a szabadforgalomba bocsátás és az import esetére tartalmaz korlátozó rendelkezést, értékesítési korlátozás ez esetben nem áll fenn. Tehát a 2012. január 1-jét megelőzően ("111101" adómérték kóddal) szabadforgalomba bocsátott dohánygyártmányok 2012. január 31-ét (30. nap), illetve 2012. március 1-jét (60. nap) követően is értékesíthetők függetlenül attól, hogy adómérték kódjuk nem "120101".