A munkát terhelő adóknál 2010 előtt magyar adórendszer a régió legmagasabb terhelésű és legprogresszívebb adórendszere volt. Az úgynevezett marginális adóék, ami a bérnövekedéssel együttjáró adó- és járulékfizetés emelkedését mutatja, már az átlagbérnél elérte a 64 százalékot, ami több, mint 20 százalékponttal volt magasabb a régió átlagánál. Ez adóelkerülésre ösztönzött és csökkentette az ország vonzerejét a munkahelyteremtő, magasabb hozzáadott értéket termelő cégek előtt. Az egykulcsos adórendszer bevezetésével hátrányunk megszünt a régió többi országához viszonyítva és ez is hozzájárult ahhoz, hogy a 15-74 éves korosztályban az aktivitási ráta a 2010-es 55 százalékról 2014 első negyedévében 59 százalékhoz közelítsen - mondta a Köz-Gazdaság legfrissebb számában megjelent interjújában az MNB elnöke, volt gazdasági miniszter

A munka adóterhelésének csökkentése hozzájárult a rejtett gazdaság elleni harchoz is. A feketegazdaság GDP-hez viszonyított méretét Matolcsy az interjúban nemzetközi felmérések nyomán 22-25 százalékra becsüli, ami magasabb a nyugat-európai 12-16 százaléknál, de kisebb a Kelet-Közép-Európára jelemző 24-28 százaléknál. A tavalyi intézkedések (online pénztárgépek, hatékonyabb ellenőrzés) nyomán az áfa-bevételek a gazdaság egészénél nagyobb mértékben nőttek, ami Matolcsy szerint a gazdaság "fehéredésének" jele.

Alig torzítanak és igazságosak az ágazati különadók

Matolcsy kitért a különadókra is. Vitába szállt azzal a nézettel, hogy ezek gátolják a gazdasági növekedést. Érvelése szerint a szektorális adók egy része valójában forgalmi, fogyasztási adónak (távközlési adó, pénzügyi tranzakciós illeték, biztosítási adó), egy másik része vagyoni típusú adónak (közműadó) és egy kisebb része pedig tőkét terhelő adónak (bankadó, energiaellátók jövedelemadója) tekinthető. Emiatt a különadók nagyobb része közgazdasági szempontból a kevésbé torzító adónemek közé tartozik.

Ráadásul a különadókat egy olyan válságkörnyezetben vezették be, amikor a költségvetési hiány gyors csökkentésére volt szükség anélkül, hogy ez jelentősen megterhelné a hosszú távú kapacitásokat vagy ellehetetlenítené a vállalkozások működését. E különadók a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartásának nélkülözhetetlen eszközei, egyben az igazságos közteherviselésben is fontos a szerepük - sorolta Matolcsy. Utalt arra is, hogy az energia-, telekom- és kiskereskedelmi szektorban a tényleges adóterhelés 2009-ben mindösze 5-6 százalék volt, ami jelentősen elmaradt a gazdaság egészének szintjétől. Emellett a különadók egy részének (pénzügyi tranzakciós illeték, távközlési adónak) előnye, hogy széles adóalapokat terhelnek, így alacsony kulcsokkal is jelentős bevételt eredményezhetnek, valamint beszedésük alacsony adminisztrációs költséggel jár.

A jegybank elnöke szerint a különadóknak a jövőben is fontos szerepük lesz az igazságos közteherviselés fenntartásában és a költségvetési egyensúly biztosításában, még ha azok formái és pontos szabályai a körülmények függvényében változhatnak is - derült ki az interjúból.