Egy román állampolgár érkezett Amszterdamon keresztül Nairobiból a repülőtérre. Az utas csomagjainak átvizsgálása során előkerült 80 darab kőkorall, melyekről feltételezhető volt, hogy behozatalukhoz CITES export-, illetve import engedély szükséges - írta közleményében a NAV.

A Vidékfejlesztési Minisztérium Biodiverzitás- és Génmegőrzési Osztály CITES Igazgatási Hatósága szakértői véleménye szerint az utas csomagjaiból előkerült kőkorallok Magyarországra történő behozatalához engedély szükséges, mivel a kőkorall szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös listája súlyosan veszélyeztetett állatfajai között.

Mivel az utas nem rendelkezett a szükséges engedéllyel, így a pénzügyőrök a kőkorallokat lefoglalták és természetkárosítás bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt feljelentést tettek a rendőrségre - ismertette a NAV.

"A Washingtoni Egyezmény vagy más néven CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora - Egyezmény) 1973-ban jött létre a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről, amelyhez Magyarország 1985-ben csatlakozott. Célja, hogy ellenőrzése alá vonja a veszélyeztetett fajok kereskedelmét, és ezáltal megakadályozza, hogy állat- és növényfajok ezrei a kipusztulás szélére jussanak. A világméretű megállapodásnak ma már 175 ország tagja, és közel 35 ezer faj kereskedelmét szabályozza, illetve esetenként tiltja." (Forrás: www.cites.hu)