A változtatás szerint csak az a vállalkozás csökkentheti az adóalapját az elhatárolt veszteség felével, amelyik 2013-ban veszteséges volt vagy nullás eredményt ért el - írja a hvg.hu.

A korábbi szabályozás szerint megúszta volna idén a reklámadó fizetését az RTL, mert 2012-ben 23,7 milliárd forint negatív adóalapja keletkezett két részesedés-értékesítéssel összefüggésben, ami tavaly is csak marginálisan csökkent, így még mindig megmaradt több mint 23 milliárd forint - hívta fel a figyelmet akkor a portfolio.hu.

Erre reagálva Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy fiktív, pusztán adóelkerülést célzó tevékenység gyanúja merül fel, Varga felülvizsgálatra utasította a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV). Az RTL Magyarország azonban közleményben utasított vissza minden olyan híresztelést, amely azt sugallja a közvélemény számára, hogy társaságuk eddig nem, vagy nem megfelelő mértékben vette ki a részét a közteherviselésből. A cég tavaly csaknem 9 milliárd forintot fizetett be az államkasszába.

Ezt követte Lázár János megszólalása, mely szerint az RTL vezetői azt gondolják, törvényen felül állnak, nekik nem kell adózniuk. Azzal kapcsolatban, hogy a csatornán az elmúlt napokban megszaporodtak a kormány tevékenységével és Orbán Viktor kormányfő családjával foglalkozó hírek, a Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette: ezt akkor engedi meg magának egy vállalat egy országgal, annak lakosaival szemben, ha gyarmatnak tekinti.

Utoljára pedig Dirk Gerkens, az M-RTL Zrt. vezérigazgatója szólalt meg a bne régiós hírportálnak nyilatkozva. Ebben kijelentette, hogy az adót úgy találták ki, hogy az az RTL-nek okozza a legnagyobb fájdalmat, mivel az árbevételre - nem a nyereségre - vetették ki. Ez az eljárás ismeretlen a világon. Csak az RTL Klubnak van Magyarországon akkora reklámbevétele - évi 20 milliárd forint felett -, amely az adó 40 százalékos kulccsal adózó sávjába esik. Gerkens felsorolja az elmúlt hetek támadásait, amelyek alapján úgy véli, hogy az adócsalás vádja csak egy ezek sorában. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter korruptnak nevezte az RTL Klubot, majd a kormányközeli Napi Gazdaság (amelyhez lassan egy éve nincs már köze a CEMP-tulajdonban lévő Napi.hu-nak - a szerk.) azt állította, hogy tavaly a menedzsment tagjai között 1,6 milliárd forintot osztottak szét. Utóbbiról kiderült, hogy valójában csak 1,6 millió és nem 14 ember, hanem a szélesebb vezetőség tagjai vehették fel, így fejenként 375 euró (115 ezer forint) jut.
A vezérigazgató úgy véli, hogy ha igaz lenne az 1,6 milliárd forint, azaz a cég tele akarná tömni a menedzserek zsebét, ahhoz sem lenne köze senkinek a részvényeseken kívül. A Napi Gazdaság azonban elő akart rukkolni egy nagy számmal, ezért tévedett három nagyságrendet.