Nemcsak Európa, hanem a világ egyik legátláthatóbb, az állam, a játékosok és az üzemeltetők számára egyaránt a legbiztonságosabb piaci működés alapjait teremteti meg a kormány szerencsejáték törvény módosításával - véli a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSzSz).

A törvénymódosítás kihirdetésével elhárult minden akadály a szerencsejáték törvény végrehajtási rendeletének (vhr) kiadása elől, és ezzel belátható közelségbe kerülhet a szerver alapú pénznyerő automata üzemeltetés. Az iparág szereplőit érdekvédelmi szervezetbe tömörítő MSzSz elnöke Schreiber István az MTI-nek nyilatkozva elmondta, hogy a piaci szereplők garanciának tartják a vhr mielőbbi megjelenésére a törvénymódosítást, valamint azt a tényt, hogy a második félév stabil játékadó bevételeit a szerver alapú rendszertől várja a nemzetgazdasági miniszter.

A kormány szándéka realizálni az új üzemeltetési formához kötött adóbevételeket, és ennek feltétele a szervezet szerint az, hogy mielőbb hozzák nyilvánosságra a vhr-t is. Sőt, a kormány illetékes szervezetei vélhetően nyitottak az engedélyeztetési eljárások gyorsítására, az "átállás felpörgetésére is".

Az MSzSz úgy véli, hogy a hatóságok is érdekeltek a gyors és kiszámítható ügyintézésben. Így a szakmai szervezet megítélése szerint akár három hónap múlva startolhat az új rendszer az engedélyezési eljárásokat követően.

Fél év engedélyeztetésre

Schreiber István elmondta, hogy a végrehajtási rendelet megjelenése az első lépése annak az engedélyeztetési folyamatnak, amelynek a végén hatósági engedéllyel rendelkező, központi szerverhez kapcsolódó pénznyerő automaták fogják kiszolgálni a játékosok igényeit. Első lépésként auditáltatni kell a központi szervert a törvényi feltételeknek megfelelő auditornál, de az eljárásnak nincs határideje. Így kérdés, mikor jut el az aspiráns szerverüzemeltető az NGM eljárásig, ahol egy kilencven napban maximált procedúra után engedélyt kaphat.

Ezt követi a gépek típusvizsgája a Magyar Kereskedelmi Engedélyeztetési Hivatalnál, ez további 30 nap lehet. Az egyedi engedélyeztetés NAV Szerencsejáték Felügyeleténél - újabb 60 napos határidőt jelenthet -, majd az egyedi hitelesítés a hitelesítő laborokban és a Magyar Kereskedelmi Engedélyeztetési Hivatalban ismét 30 napos határidővel.

Az MSzSz elnöke szerint, amennyiben a hatóságok a korábbi évek tapasztalatai alapján az engedélyeztetési eljárások során kihasználják a törvény által rendelkezésükre szabott határidőt, az engedélyeztetési folyamat több mint fél évet fog igénybe venni.

Schreiber felhívta a figyelmet arra, hogy így a második félévben aligha várható az engedélyeztetési díjak kivételével költségvetési bevétel a szerver alapú üzemeltetésből. Az MSzSz elnöke szerint megoldás lehet a kalkulált játékadó bevételek biztosítására, ha jelentősen lerövidítik ezt az engedélyezés időtartamát a kérelmek gyors elbírálásával. Kiemelte: további időt lehetne megtakarítani, ha a mérésügyi hatóság (MKEH) a központi szerver engedélyeztetéssel párhuzamosan elkezdené az új típusú automaták típusvizsgálatát is. Természetesen azzal a feltétellel, hogy a típusengedélyt kizárólag az NGM engedéllyel rendelkező szerverekhez kapcsolódó automaták részére adja ki közvetlenül az engedély megszerzésekor - mondta.

Nem lesz monopolhelyzet

Az MSzSz szerint fontos az a törvényalkotói szándék is, hogy ne kerülhessen monopolhelyzetbe a szerencsejáték piac új szereplőjeként belépő egyetlen szerencsejáték szerver üzemeltető sem. A módosítás értelmében egy központi szerver üzemeltető legalább ezer, de maximum 12 ezer pénznyerő automata üzemeltetésére vonatkozó csatlakozási szerződéssel rendelkezhet.

A módosítás előírja továbbá azt is, hogy a központi szerver üzemeltető és a helyhez kötött szerver alapú pénznyerő automata üzemeltetője legalább egy évre szóló, határozott időtartamú csatlakozási szerződést köthet. Ha a szerződést két évet meghaladó határozott időtartamra kötik, úgy a két év lejárta után bármelyik fél az adott naptári év végére szóló legalább 6 hónapos felmondási idő alkalmazásával indokolás nélkül felmondhatja.

Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter június elején született írásbeli válaszából az derült ki, hogy a pénznyerő automaták üzemeltetése után fizetendő játékadóból a kormány 37,2 milliárd forint bevétellel számol 2012-ben, csaknem megegyezően a 2011-es 33,15 milliárd forintos előírással.