A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Az idén sem tűntek el a béren kívüli juttatások, de a cafeteria-kosarat jelentősen átalakították a tavaly év közbeni és a januártól életbe lépő változások. Kedvező adózás mellett az idén már nem lehet igénybe venni a korábban roppant népszerűségnek örvendett étkezési utalványokat − azokat csak normál béren kívüli juttatásként lehet adni, ami 51 százalék adótartam helyett 98 százalékos adót tartalmaz.

Jóllehet az utalványkibocsátók azt kommunikálták, van esély arra, hogy az utalványok továbbra is népszerűek maradnak, ez hiú ábránd maradt. Persze lehetett ezt tudni, hiszen a különböző utalványok közül is az érdektelenségbe fulladtak azok, amelyek nem élvezték a kedvezőbb adózást.

Lapunk csak durva becslést tudott végezni a korábban népszerűbb juttatások körében. Ez alapján a juttatást nyújtó munkáltatók havonta hozzávetőleg átlag 17,5 ezer forintot adnak kedvezményes adózással alkalmazottaiknak. Ez kevesebb mint a korábbi sikerévek átlaga, mikor 22 ezer forint feletti volt ez a szint.

A számításban a Széchenyi pihenőkártya, az Erzsébet utalvány és az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári befizetéseket vettük alapul. Az iskolakezdési támogatás összességében marginális, és szintén nem vettük alapul a képzésekkel összefüggő és egyéb speciálisabb juttatásokat. Ennek egyrészt az volt az oka, hogy ezek mértéke nehezen határozható meg, másrészt nem is bírnak összességében akkora jelentőséggel.

Nemcsak kevesebbet, de kevesebben is kapnak juttatást az idén. Korábban 2,5 millióan kaptak valamilyen utalványt − jellemzően hideg és meleg ételre. Az idén a legtöbb munkavállalóhoz az Erzsébet utalvány jutott el, ez 1,8 millió főt jelent. Valószínűleg ennél nem is lehet sokkal szélesebb a teljes, juttatást kapó munkavállalói kör. Életszerű, hogy többen gondolták úgy, inkább nem vesződnek a juttatásokkal − főleg azért, mert a szabályozás nagyon későn, karácsony és szilveszter között kapott végleges formát.

A Nemzeti Üdülési Szolgálat tájékoztatása szerint az idén 90 milliárd forint értékben terveznek utalványt kibocsátani, ami 1,8 millió főre vetítve fejenként havonta 4200 forint. Ez kicsivel kevesebb, mint az ötezer forintos kedvezményes adózású plafon. Elképzelhető, hogy 2013-ban valamivel jobb számokat produkál majd az utalvány, hiszen akkor nem meglepetésként éri majd a módosítás a munkaadókat − nyilván csak akkor, ha a szabályok nem változnak az idén.

Ennél kevesebb a havi utalás a pénztárakba. A kétféle pénztárban egyenként több mint egymillió tag van. Ez az önkéntes pénztárak számára szomorú, mert 2008 vége óta 1,4 millióról apadt a létszám 1,23 millióra. Most csak a munkáltatói befizetéseket nézzük, ez az idén hat hónap alatt 19,9 milliárd forintot tett ki, vagyis havonta fejenként 2700 forint ki a munkáltatói juttatás.

Az egészségpénztárak viszont egyértelműen nyertesen jöttek ki a tavalyi cirkuszból. A taglétszám ugyanis az év elején egymillió fölé ugrott, a félév végére folyamatos növekedés mellett 1,02 millióra nőtt − 2008 végén még csak 840 ezer tag volt, vagyis a felívelés azért nemcsak a cafeteria átszabásának köszönhető. A munkáltatói befizetések is nyilván emelkedtek, ez egy hónapra munkavállalónként 3370 forintot tett ki.

Felhasználóit tekintve a legkevesebbeké a Szép kártya, eddig 700 ezer kártyát bocsátottak ki a forgalmazók − ez jövőre több lesz, mivel az idei volt a rendszer első teljes éve. Egy munkavállaló ugyanakkor itt kapja a legtöbbet, havonta átlag 9500 forintot.