A Napi Gazdaság keddi számának cikke

Rekordmagasságokba szökött a múlt év végén, ez év elején az új cégalapítások száma; feltehetőleg mindez "előrehozott beruházás" volt azok részéről, akik el akarják kerülni a magasabb költségeket és a szigorúbb ellenőrzést. A cégbíróságok ugyanis eddig az egyórás cégalapítás keretében nem tudták érvényre juttatni, ezután viszont feltehetően alkalmazni fogják a cégvezetéstől való eltiltás szabályait − mondta Tóth Tamás, az Opten Kft. ügyvezetője.

Decemberben és januárban egyaránt mintegy 7300 céget alapítottak, szemben az egy évvel korábbi 5 ezerrel, illetve 3800-zal. A legtöbb cég azonban nem új a piacon, a tulajdonosoknak és ügyvezetőknek már korábban is volt üzleti érdekeltségük, illetve azok tartozást hátrahagyva szűntek meg − tudtuk meg Ézsiás Tündétől, az Opten céginformációs vezetőjétől.

Drágább mulatság lesz a társaság

Holnaputántól mindenesetre többet kell fizetni a cégbejegyzésért: eddig az egyórás bejegyzési határidővel létrehozott cégek illetéke egységesen 15 ezer forint volt, a jövőben kft.-nél 50 ezer, bt.-nél és kkt.-nál 25 ezer forintra emelkedik, míg egyéni cég alapításánál továbbra is 15 ezret kell fizetni. A változásbejegyzés és a közzététel díja változatlanul15 ezer, illetve háromezer forint.

Aki olcsón meg akarta úszni, az március elseje előtt megalakította az új cégét, és ez vonatkozik azokra is, akik el akarták kerülni az adóhatóság adóregisztrációs eljárását − véli Keleti József, a PartnerControl.hu céginformációs szolgáltatót is működtető Bisnode-csoport országigazgatója. Ezentúl csak a cégalapítás történik meg az adószám kiadásától számított egyórás bejegyzési, illetve határozathozatali határidővel. 2012-től az adószám kiadását egy új procedúra, az adóregisztrációs eljárás előzi meg: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) megvizsgálja, hogy cég alapításakor vagy üzletrész átruházásakor a tulajdonosoknak, vezető tisztségviselőknek, illetve az általuk tulajdonolt vagy képviselt cégeknek van-e adótartozása. Ez az eljárás főszabály szerint egy, de legfeljebb nyolc munkanap lehet. A cégbejegyzés így kettő−tíz munkanapot vehet igénybe.

Szűkebben mérik az adószámokat

A NAV megtagadja az adószám kiadását, ha a vezető tisztségviselőnek, a képviseletre jogosult tagnak vagy az 50 százaléknál nagyobb részesedéssel rendelkező tulajdonosnak 180 napon túli, 15 millió forintnál nagyobb adótartozása van, illetve az előző öt éven belül vezető tisztségviselője volt olyan vállalkozásnak, amely 15 millió forintnál nagyobb adótartozást hátrahagyva szűnt meg. Nem kaphat adószámot az sem, aki olyan cégben volt érdekelt, amelynek felfüggesztették, törölték az adószámát, mert a cég fiktívnek bizonyult.

Januártól szigorították a vezető tisztségviselők felelősségére vonatkozó szabályokat, azokat a cégvezetőkre is kiterjesztették. Öt évig eltilthatók a cégvezetéstől a törölt vagy a fizetési kötelezettséget nem teljesítő cégek vezetői, tagjai; az eltiltást a bűnügyi nyilvántartó szerv ellenőrzi. A fizetésképtelenné vált cégek esetében a vezető tisztségviselők és a tulajdonosok is felelősséggel tartoznak a hitelezőkkel szembeni kötelezettségek teljesítéséért, ha azt a bíróság megállapítja.

Növekedhet az eltiltottak száma

A "cégtemető"-ellenes szabályok feltehetően csökkenteni fogják az olyan tulajdonosváltozásoknak a bejegyzését, ahol az érintetteknek nem volt más a feladatuk, csak hogy a kiürített cég felszámolását végigasszisztálják − jegyezte meg Keleti József. Jelentősen növekedhet a cégvezetéstől eltiltottak száma: az Opten adatai szerint jelenleg 810 ilyen személy van, ez elég kevés a több tízezer felszámolt céghez képest. "Azt reméljük, hogy a cégalapítási szabályok szigorítása, az egyórás cégalapítás megszüntetése némileg megnehezíti az adósságszédelgők dolgát, és a cégbíróságok is következetesebben tudják alkalmazni a cégvezetéstől való eltiltás szabályait" − mondta korábban Tóth Tamás.

A cégalapítás szigorítását strómanokkal ezután is ki lehet játszani, illetve az 50 százaléknál kisebb részesedéssel új céget alapítókat sem ellenőrzik az adóregisztrációs eljárás keretében. "Ha megéri a céget megalakítani, vagy ha kénytelen a tulajdonos céget alapítani, akkor a magasabb cégalapítási költségek ezt nem befolyásolják − figyelmeztetett Keleti József −, ez nem lesz akadálya a kényszervállalkozásoknak sem, különösen most, hogy egyre nagyobb mértékben ez a munkanélküliségből való menekülés útja."