Ismertetése szerint az szja-bevallás egyik legegyszerűbb módja az egyszerűsített bevallás, mert ha a magánszemély megfelel a feltételeknek, csak egy nyilatkozatot kell kitöltenie, aláírnia és eljuttatnia a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz.
Az adószakmai ügyekért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy ezzel a lehetőséggel elsősorban az élhet, akinek 2015-ben olyan adóköteles jövedelme volt, amelyből a munkáltató a kifizető adót, adóelőleget vont le. Ha valaki családi kedvezményt érvényesített, ingatlan adásvételből jutott jövedelemhez, illetve egyszerűsített foglalkoztatásból szerzett bevételt, szintén élhet ezzel a lehetőséggel. Sőt, azok az egyéni vállalkozók is választhatják az egyszerűsített bevallást, akik tevékenységüket egész évben szüneteltették - tette hozzá.
Nem választhatják azonban ezt a bevallási módot például az őstermelők (akiknek e tevékenységével összefüggésben adóköteles bevételük származott, és nem tesznek nemleges nyilatkozatot), az egyéni vállalkozók, a külföldiek, valamint azok sem, akik árfolyamnyereségből vagy tartós befektetésből szereztek jövedelmet. Az önkéntes kölcsönös biztosító pénztári támogatói adomány is kizáró ok - sorolta fel a helyettes államtitkár.
Tamásné Czinege Csilla felhívta a figyelmet arra, hogy a 1553NY-es nyilatkozat 2016. február 15-ig elküldhető postán vagy az Ügyfélkapun keresztül, és leadható személyesen, a NAV ügyfélszolgálatain is.
Tájékoztatása szerint az egyszerűsített bevallást (1553E) a NAV elkészíti, és legkésőbb 2016. április 30-ig megküldi a megadott postacímre vagy az elektronikus tárhelyre. A helyettes államtitkár rámutatott: ha az adózó elfogadja az elkészített bevallást, nem kell semmit tennie, ez az adózó által benyújtott bevallásnak minősül 2015. május 20-án.
Az adószakmai ügyekért felelős helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy az egyszerűsített bevallás mellett is bárki rendelkezhet az szja 1+1 százalékáról. A NAV-hoz elküldendő rendelkező nyilatkozat az szja-bevallás módjától függetlenül, külön benyújtva is érvényes.