Ingatlanadó néven futó közteher nincs, ám a települések a területükön levő ingatlanok illetve azok használata után többféle elnevezéssel is szedhetnek sápot - írja a portál. A Magyar Államkincstár elektronikus rendszerében itt lehet megnézni, hogy hol mekkora ez a teher.

Az államkincstári adatok szerint tavaly a kormányváltás évéhez képest a kommunális és az építményadóból származó bevétel 30 százalékkal nőtt. Telekadóból 70 százalékkal több folyt be, mint 2010-ben. Az idegenforgalmi adóbevétel (ezt nem is mindenütt lehet kivetni) visszafogottan, "mindössze" 16 százalékkal nőtt. A portál kutakodása azt mutatja, az idén ez a helyzet alaposan megváltozhatott, a legserényebb emelések ugyanis éppen ezen a téren láthatóak. Az említett elvonások összesen 130 milliárd forintot tettek 2012-ben ki, a 2010-es 95,5 milliárddal szemben. (Az önkormányzati bevételeknek így már kevesebb mint a négyötöde származik iparűzési adóból.)

Az adatbázis alapján végzett gyűjtés szerint az elmúlt három évben (a 2010-es változásokat nem vették figyelembe) a települések mintegy harmada vezette be, illetve emelte azt az adót, amit a magánszemélyeknek saját házuk vagy lakásuk után különböző címeken kell fizetniük. Ezerre tehető tehát azoknak a helyhatóságoknak a száma, ahol az ott lakók több teherrel voltak kénytelenek szembesülni. A változás pedig nem állt le, még az idén is akadt új - sőt évközi - kivetés.

Nagyon sok településen már a kilencvenes évektől megtalálható a kommunális adó (tipikusan ilyent fizetnek a magánszemélyek lakások, házuk után), de az adó mértéke sokáig nulla volt, számos helyen pedig mindössze évi 2-3 ezer forintot szednek be. Az alapvetően a vállalkozásokat érintő építményadó is sújthat magánszemélyeket. Terjed az idegenforgalmi adó is (ezt a vendégek minden ott töltött éjszakája után kell fizetni) is. Ez általában 200-300 forint, de például Hévíz, Tihany vagy Hajdúszoboszló 450 forintot kér el ilyen címen.