Miközben a média lassan már naponta ad hírt az országgal szemben folytatott túlzottdeficit-eljárás újabb és újabb lépéseiről, hazai és külföldi elemzők egyre nagyobb arányú költségvetési hiányt vetítenek előre a 2013-as évre is. Ezen a helyzeten alapvetően javíthatna - akár már az idei költségvetést is érintve - egy jól eltalált bankforgalmi adó, állítja Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország adótanácsadó partnere.
A "Tobin-adó" néven is elhíresült adófajta könnyen helyettesíthetné a sokat vitatott jelenlegi bankadót, bevezetése összhangban áll az EU jelenlegi adóelképzeléseivel, ráadásul kivetése nem terhelné tovább a bankszektort, ezzel közvetett módon (a bankadót kiváltva) elősegítheti a gazdaság növekedését is.
"Az adó alapja a jelenlegi bankadóval szemben nem a bankok eszközállománya, hanem a ténylegesen lebonyolított bankközi számlaforgalom lenne. E forgalom 1 ezrelékes mértékében kirótt bankforgalmi adó közel 400 milliárd forintnyi adóbevételhez juttatná a költségvetést." - magyarázza a BDO szakembere.
A bankforgalmi adó legfontosabb előnyei: a költségek döntő hányadát - egyéb bankköltségekhez hasonlóan - a számlatulajdonosok viselnék, azaz a korábbi időszakban bankadóval és devizahitel átváltási költségekkel jelentősen megterhelt bankszektor - összhangban az ágazati különadók kivezetésének eredeti menetrendjével - érdemi adókönnyítést kapna a korábbi eszközalapú adózáshoz képest. Mindez adójogi szempontból újból vonzó banki tevékenységgé tehetné a hitelezést, amely a vállalkozások beruházási kedvét élénkíti és új munkahelyek létrehozását erősíthetné,
ez az adó összhangban van az EU jelenlegi adóelképzeléseivel, azaz várhatóan több tagállam fog a jövőben hasonló jellegű banki adót bevezetni. Ráadásul jelenleg is zajlik a vita a tagállamok között egy európai szintű egységes forgalmi adó (FTT -financial transaction tax) bevezetéséről, vagyis ez egy olyan eszköz, amit előbb-utóbb maga az EU is alkalmazna;
a beszedését és elszámolását a bankok kis ráfordítással önmaguk el tudják végezni, azaz a vállalkozások számára mindez többletadminisztrációt nem jelent, a pénzügyi tranzakciók áfa-mentessége miatt van helye egy forgalmi típusú adó bevezetésének ezen a területen is.
AZ MNB adatai szerint 2010-ben a bankközi pénzforgalom éves mértéke mintegy 400 ezer milliárd forint volt, melynek egy ezreléke a fent említett 400 milliárd forintnyi adótömeg. Mindez a számlatulajdonosok szintjén a következőképpen jelentkezne: a vállalkozások esetében még többmilliárd forintos számlaforgalom mellett is csupán néhány milliós éves adótétel merülne fel, ami még a jelenlegi növekvő foglalkoztatási adóterhek mellett is kigazdálkodható lehet, különösen, ha a bankok az eszközarányos bankadó megszűnésével párhuzamosan csökkentik a banki műveletek díjazását. Egy háztartás esetén havi 80 ezer forintos átutalással számolva havonta 800 forint lenne a pótlólagos költség, ami szintén nem jelentős tétel.