A lengyel minisztertanács jóváhagyta Jacek Rostowski pénzügyminiszter javaslatát, amelynek értelmében újabb pótadót vetnének ki a bankokra egy speciális stabilizációs pénzügyi alap létrehozása érdekében. Ennek célja, hogy a bajba került bankokat ne az adófizetők pénzéből kelljen kisegíteni, de felhasználható a pénzintézetek szerkezetátalakításához, illetve rendezett csődjük menedzseléséhez is. A szűk szavú kormányközlemény szerint az új alap célja a bankszektor iránti bizalom növelése. A pótadó bevezetéséhez módosítani kell a bankgarancia alapról (BFG) szóló törvényt, vagyis a javaslat most a parlament elé kerül, és várhatóan hónapokon belül hatályba léphet.
Eredetileg, még 2011-ben a pénzügyminiszter azt javasolta, hogy egyszerűen fizessenek be többet a bankok a bankgarancia alapba, amely a betétesek védelmét szolgálja. A BFG-ben 2011 végéig 7,5 milliárd, 2012 végéig mintegy 10 milliárd zloty (700 milliárd forint) gyűlt össze.
Tavaly azonban új ötlettel állt elő a tárca, amely a pénzintézetek számára még sokkal kedvezőtlenebb. Eszerint egy külön alapba kellene évi két részletben befizetniük a hitelnyújtáshoz szükséges tőkefedezetük összegének 0,2 százalékát, ami 2011-es adatok alapján 1,6 milliárd zloty lett volna - a garanciaalapba fizetendő 2,5 milliárd és a társasági adó 5 milliárd zlotyja mellett. A Gazeta Wyborcza értesülései szerint a még az állami bankfelügyelet által is ellenzett tervezetet akkor elvetették.
A mostani közleményből nem világos, végül is milyen és mekkora lesz az új adó, de a bankok hevesen tiltakoznak, és az ötlet szembe megy a bankfelügyelet elvárásával is, amely több pénzintézettől elvárja a tőkeemelést, emellett tovább szűkíti a hitelnyújtási lehetőségeket. Emlékeztetnek arra is, hogy más országokkal ellentétben Lengyelországban a válság mélypontján sem kellett egyetlen bankot sem az államnak megmenteni az adófizetők pénzéből. Marek Belka jegybank-elnököt nem hatották meg a panaszok: emlékeztetett arra, hogy a 2012-es évet a bankok mintegy 15 milliárd zlotys (ezer milliárd forint feletti) nyereséggel zárták, nagyjából annyival, mint 2011-et.