Annak ellenére, hogy a magyarok döntő része egyértelműen fontosnak tartja az egészsége tudatos megőrzését, csupán minden második felnőtt sportol, és minden harmadik jár el rendszeresen szűrővizsgálatokra - derül ki az OTP Egészségpénztár reprezentatív kutatásából.
A felmérés szerint
a megkérdezettek 45 százaléka évente 50 ezer forintnál kevesebbet költ egészségmegőrzésre, ami átlagosan havi 1 doboz vitaminkészítmény megvásárlását jelenti.
A megkérdezettek 22 százaléka költ évente 50-100 ezer forint között, és mindössze 5 százaléka mondta, hogy több mint 300 ezret költ egészségmegőrzésre.
Pedig a felmérés szerint a felnőtt magyar lakosság egyértelműen fontosnak tartja (79 százalék) az egészsége tudatos megóvását.
A kutatásból kiderül, hogy
a saját egészségükért aktívan tenni akarók között több a nő és a magasabb végzettséggel rendelkező.
A felsőfokú végzettséggel rendelkezők nagyobb arányban (összesen 88 százalék) tartják fontosnak az egészségük megőrzését, mint a középfokú (73 százalék) és az alapfokú (79 százalék) végzettséggel rendelkezők.
Az egészségtudatos életmódra való törekvés fokozódik az életkorral: a 60 éves vagy idősebb korosztályban nagyobb az arány (55 százalék), mint a 40 év alatti korosztályokban (27 százalék).
A prevenciót jelentheti a gyógyhatású készítmények szedése, a rendszeres sport és az egészséges táplálkozás. De az olyan egészségmegőrző szolgáltatások is idetartoznak, mint a gyógytorna, a masszázs vagy a szűrővizsgálatokon való részvétel.
A magyarok számára viszont az egészségtudatosság egyet jelent a vitaminokkal, és ez független a kortól, a nemtől, a képzettségtől, vagy hogy hol élnek az országon belül.
A megkérdezettek 70 százaléka ugyanis vitaminokat és egyéb gyógyhatású termékeket szed az egészségük tudatos megőrzése érdekében.
Minden második ember válaszolt úgy, hogy rendszeresen mozog és megpróbál egészségesen táplálkozni. Érdekesség, hogy a legtöbb rendszeresen mozgó a 60 évesnél idősebbek körében van, (53 százalék), míg a 18-39 éveseknél a legkevesebb (45 százalék).
Ugyan a betegségmegelőzés legfontosabb eleme a szűréseken való részvétel, a felmérés szerint csupán minden harmadik ember vesz részt ilyen vizsgálatokon. A nők harmada hajlandó szűrővizsgálatokra elmenni, míg a férfiaknak csak a negyede nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen eljár valamilyen szűrővizsgálatra.
A kutatás alapján a legnépszerűtlenebb prevenciós szolgáltatások a gyógytorna (4 százalék), illetve a gyógymasszázs (10 százalék). Utóbbit egyébként érdekes módon több fiatal veszi igénybe, mint idősebb.
A magyaroknak egyre fontosabb az egészségük megőrzése, amit az egészségpénztári adatok is alátámasztanak. 2024-ben több mint 1,5-szeresére nőtt 2023 első félévéhez képest a szűrővizsgálatot EP-számláról igénybe vevő pénztártagok száma - mondta el Budai József, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója. Felhívta a figyelmet arra is, hogy
az egészségpénztári tagok befizetéseik után évi 20 százalékos adó-visszatérítést vehetnek igénybe, maximum 150 ezer forintot.
Kevesen tudják, hogy orvosi javaslatra igénybe vett prevenciós szűrővizsgálat után további 10 százalékos adóvisszatérítés is igénybe vehető, amely beleszámít a maximum 150 ezer forintos adó-visszatérítésbe- tette hozzá Budai József.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!