Jelenleg a világ társadalma háromszor nagyobb, mint a 20. század közepén volt, a globális emberi népesség pedig 2022-ben a 8 milliárd főt is túllépte. Itt még azonban nem áll meg a történet, 2050-re 9,7 milliárdra, a következő 30 évben pedig várhatóan további 2 milliárd fővel fog nőni a globális népességszám – írja az ENSZ cikke. 

A drámai növekedés betudható a javuló életkörülményeknek, a növekvő élettartamnak, az urbanizációnak, illetve a folyamatosan gyorsuló migrációnak is. Az emelkedést a termékenységi ráta jelentős változásai is kísérik.

Mit is mutatnak az adatok?

Kína (1,4 milliárd) és India (1,4 milliárd) továbbra is a világ két legnépesebb országa. A legutóbbi népszámláláskor azonban India konkrétan már elérte, majd lehagyta az ázsiai ország népességét, amely 2022 óta folyamatos csökkenést mutat, így nem meglepő, hogy a termékenységi ráta tekintetében csak 1,0-1,3 gyermek/nő a populációs arány. 

A Föld kontinensei közül jelenleg Afrikában a legmagasabb a népességnövekedés mértéke, 2050-re várhatóan az eddigi 1,46 milliárd megduplázódik. A termékenységi ráta, vagyis az egy nőre jutó gyerekek száma területenként és országonként megoszlik, átlagosan 2,3-6,9 között mozog.

Természetesen nem minden országra húzható rá a növekedési séma, 61 ország népessége jelentős csökkenést mutat 2050-ig. 15 százalékkal csökken például Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Magyarország, Japán, Lettország, Litvánia, Románia, Szerbia populációja. A termékenységi ráta jelenleg szinte minden európai országban a népesség hosszútávon történő pótlásához szükséges szint alatt van (ez körülbelül 2,1 gyermek/nő) – olvasható az alábbi Reddit posztban:

Total Fertility rate by country in 2024, according to the United Nations Population Fund
byu/NikaNExitedBFF inMapPorn

A legrosszabb helyzet európai viszonylatban Olaszországban, Spanyolországban, Ukrajnában és Bosznia-Hercegovinában jellemző, ahol 1,0-1,3 az egy nőre jutó gyermekek száma.

Ennél csak egy hajszállal áll jobban Horvátország, Ausztria, Németország, Lengyelország, Szerbia, Görögország és hazánk, ahol a termékenységi ráta már 1,4-1,6 gyermek/nő körül alakul. Ez az adat jellemző még egyébként Oroszország, Kanada, Norvégia, Finnország és Albánia populációjára is.

A legalacsonyabb adatokat jelenleg Dél-Korea tudja felmutatni, ahol átlagosan 0,5-0,9 az egy nőre jutó gyermekek száma. Az ország évtizedek óta küzd az elöregedő korfa okozta gondokkal, ám ez főként a jövő generációin fog igazán lecsapódni.

A jövőbeni népességnövekedés nagymértékben függ attól is, hogy a termékenység milyen pályára kerül. A jelenleg állás alapján és World Population Prospects (2022-es felülvizsgálat) szerint a globális termékenység a 2021-es egy nőre jutó 2,3 gyermekről 2050-re 2,1-re csökken.

Tragikus számok: sokkolóan kevés gyermek születik Európában

Először fordult elő 1960 óta, hogy 4 millió alá csökkent az élve születések száma Európában, ami egyúttal a világ egyik legalacsonyabb termékenységi rátája.
Bővebben>>>