Hiába tiltakozott Macron és Tusk, alávágott az uniós gazdáknak Ursula von der Leyen
Az Európai Bizottság elnöke 25 évnyi tárgyalás után kötött megállapodást a dél-amerikai Mercosur-blokk országaival. Az egyezmény 700 milliós piacot teremt az áruk több mint 90 százalékának vámcsökkentésével.
Franciaország határozottan ellenzi, hogy az EU aláírja a megállapodást Brazíliával, Argentínával, Uruguayjal és Paraguayjal, mondván, hogy a francia gazdálkodók tisztességtelen versennyel szembesülnének, ami veszélybe sodorja a megélhetésüket.
Az EU és a Mercosur közötti megállapodás projektje a jelenlegi állapotában elfogadhatatlan
– figyelmeztette a gazdák sztrájkhullámától tartó Emmanuel Macron csütörtökön Ursula von der Leyent, ám az Európai Bizottság elnöke ennek ellenére megkötötte a megállapodást, amelyet 25 évnyi tárgyalássorozat előzött meg, és egyben jól jelzi a francia elnök szorult helyzetét.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.
„Ez egy mindenki számára előnyös megállapodás, amely mindkét oldalon jelentős előnyökkel jár a fogyasztók és a vállalkozások számára. A méltányosságra és a kölcsönös előnyökre összpontosítunk”
– mondta Ursula von der Leyen a megállapodás aláírása után.
Lebontják a vámokat
Az EU 2023-ban 56 milliárd euró értékben exportált árut a dél-amerikai gazdasági tömb négy alapító tagjának, 2022-ben pedig 28 milliárd euró értékben szolgáltatásokat. „Több mint két évtized után lezártuk a tárgyalásokat” – mondta Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök a közösségi médiában.
Az európai gazdálkodók és környezetvédelmi csoportok már megfogadták, hogy mozgósítani fognak a megállapodás ellen, amely évtizedek óta vitákat szít Brüsszelben. Azt állítják, hogy a Mercosur gazdálkodói – ide tartozik Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay, és Bolívia is csatlakozni kíván – károsítják a környezetet, és alacsonyabb előírásokat alkalmaznak az állatok kezelésére és a peszticidek használatára vonatkozóan.
A megállapodás még mindig számos nehéz politikai akadály előtt áll Európában, mielőtt hatályba léphet. Először le kell fordítani az EU összes nyelvére, és az ügyvédek ellenőrizni fogják a szöveget, ami több hónapig is eltarthat.
Ezután a Bizottságnak jóváhagyást kell kérnie az EU-tagállamoktól; az EU lakosságának legalább 35 százalékát képviselő négy vagy több ország pedig elodázhatná az elfogadását. A gazdálkodóbarát Európai Parlamentben is szavazni kell majd róla
Franciaország, Európa legnagyobb mezőgazdasági termelője ellenzi a megállapodást, mert az nem követel meg az importnál szigorú egészségügyi és környezetvédelmi előírásokat. Emmanuel Macron elnök a tiltakozó gazdák oldalára állt, és azzal érvelt, hogy a megállapodás tisztességtelen versenynek tenné ki őket.
Az Elysée egyik tisztviselője szerint Franciaország nincs egyedül az EU-ban aggodalmaival, és öt országot sorolt fel, köztük Lengyelországot és Hollandiát, akikkel megvédik a mezőgazdaságot és az élelmiszer-szuverenitást.
Donald Tusk pénteken szintén azt mondta, hogy megpróbálja megakadályozni a megállapodást: „Nekünk itt a mezőgazdasági piacunk védelme lett a prioritás” – közölte a lengyel miniszterelnök. Olaszország kártérítést követel a gazdálkodóknak, de nyilvánosan nem mondta ki, hogy a megkötött szerződés ellen szavazna.