Kína jövőre „megfelelően laza” monetáris politikát fog alkalmazni, a gazdasági növekedés ösztönzése érdekében pedig proaktívabb költségvetési politikát fog folytatni. Fokozni fogják a „nem konvencionális” anticiklikus kiigazításokat, a belföldi kereslet bővítésére és a fogyasztás fellendítésére összpontosítva – idézte a Xinhua állami hírügynökség a Politikai Hivatal (Politbüro), a Kommunista Párt legfőbb tisztségviselőinek hétfői nyilatkozatát. 2025-ben a hatóságoknak ragaszkodniuk kell „a haladásra való törekvés elvéhez a stabilitás fenntartása mellett. Egy proaktívabb költségvetési politikát és egy megfelelően laza monetáris politikát kell végrehajtani, a politikai eszköztár fejlesztésével és finomításával, a rendkívüli anticiklikus kiigazítások erősítésével – állt a közleményben a Reuters tudósítása szerint. Hozzátették, hogy fontos stabilizálni a lakáspiacot és a tőzsdét.
A Politbüro szerint a monetáris lazítás olyan intézkedés, amelyre 2010 óta nem volt példa. A nyilatkozat közvetlenül a következő napokban tartandó éves központi gazdasági munkakonferencia előtt hozták nyilvánosságra. Ez azért fontos, mivel ezen határozzák meg a jövő évre vonatkozó kulcsfontosságú célokat és politikai szándékokat.
Kapcsolódó
A részvénypiac pozitívan fogadta a bejelentést és a kínai államkötvények árfolyama is erősödött a hírre.
A kínai gazdaság már jó ideje komoly problémákkal küzd. Szeptemberben már bemutattak egy komolyabb ösztönzőcsomagot ezek enyhítésére, a központi bank a világjárvány óta legagresszívabb monetáris lazítási csomaggal állt elő, többek között csökkentették a kamatlábakat és 1 billió (ezermilliárd) jüant injektáltak az ország pénzügyi rendszerébe.
A kínai jegybank saját definíciója szerint ötféle forgatókönyvet mérlegel monetáris politikája alakítása során. Ezek sorrendben:
- a laza
- megfelelően laza
- óvatos
- megfelelően feszes
- és feszes
névre hallgatnak.
A 2008-as globális pénzügyi válságot követően vezették be a „megfelelően laza” monetáris politikát, ebből váltottak 2010 végén „óvatosra”. A mostani közleményben szereplő „megfelelően laza” megfogalmazás tehát arra utal, hogy a válság éveiben alkalmazott szintre térnek vissza.
A megkérdezett elemzők szerint az ázsiai ország gazdasága idén talán még képes lesz tartani az 5 százalék körüli növekedési ütemet, azonban jövőre ez már nehézkes lenne. Különösen amiatt, hogy Donald Trump, jövőre hivatalba lépő amerikai elnök 60 százalék körüli védővámok bevezetését helyezte kilátásba Kínával szemben.
Hszi Csin-ping elnök egy december 6-i szimpóziumon teljes körű felkészülést sürgetett a 2025-ös gazdasági célok elérésére, és azt mondta, hogy az ország jelenlegi fejlődése számos kihívással néz szembe.
Bár novemberben bemutattak már egy 10 billió jüan (kb 1,4 billió dollár) értékű adósságcsomagot mutatott be a helyi önkormányzatok finanszírozási feszültségeinek enyhítésére és a lanyhuló gazdasági növekedés stabilizálására, ez azonban inkább az eladósodott önkormányzatok megsegítésére megy, s nem pedig a gazdaságba történő közvetlen pénzinjekciót jelent.
A szakértők szerint az eddigi kínai gazdasági ösztönzők túlságosan is az exportra termelő feldolgozóipart támogatták. Itt sikeres is a gazdaság, az elektromos járművek, a napenergia és az akkumulátorgyártás szintén jól teljesít. De pont ezek miatt kerül Kína egyre inkább összetűzésbe legfontosabb kereskedelmi partnereivel.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!