Karácsony Gergely a Republikon Intézet Budapest két tűz között című konferenciáján, nyitó előadásában úgy fogalmazott: a város egy gazdasági válság mélypontján van, emellett egy kormányzati sarcpolitika áldozata is.
- Azt érzem, hogy a két legnagyobb frakció, a Fidesz és Tisza Párt frakciói szempontjából a fővárosi közgyűlés valójában egy csatatér, ahol nem a Budapesttel kapcsolatos vitákat kell megbeszélni, hanem a 2026-os parlamenti választásra kell muníciót gyűjteni - mondta.
Kapcsolódó
Hozzátette: az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján elmondható, hogy a Fidesz mindenre nemmel szavaz, így a tízfős Tisza-frakció nélkül nem tudnak döntéseket hozni.
Ha csak a város ügyeire fókuszálnánk, akkor is nagyon nehéz lenne előre jutni, ehhez képest az országos politika villámai csapkodnak a fejünk felett
- jelentette ki a főpolgármester, megjegyezve: nem a város ügyei blokkolják a működést, hanem annál sokkal nagyobb problémák.
Karácsony Gergely azt mondta, a mai kor jellemzője, hogy miközben a világ összetett, globális, nehezen megoldható problémákkal szembesül, a politika a leegyszerűsítések és a hamis válaszok korszakát éli.
- Nagyon komplex, bonyolult kérdésekkel szembesülünk, amelyekre hosszú távú döntéshozatalban transzparens, érveket meghallgató módon kéne válaszokat adni, de nem ez a korszellem - mondta.
Baranyi Krisztina, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) fővárosi frakciójának képviselője az előadást követő panelbeszélgetésen hangsúlyozta, nem szabad elbagatellizálni, hogy nincs főpolgármester-helyettes. Rámutatott: ha a törvényes működés feltételei nem állnak fenn, akkor a Fidesz által vezetett kormányhivatalnak igenis van ahhoz joga, hogy főpolgármester-helyettest nevezzen ki, költségvetést alkosson, felszólítsa a főpolgármestert a törvényes működés helyreállítására, és ha ez nem következik be, akkor a magyar parlament feloszlathatja a fővárosi közgyűlés.
Kitért arra is, hogy a fővárosi választók 70 százaléka ellenzéki, a közgyűlés mégsem tud erőt felmutatni a kormánnyal szemben.
Egy ilyen széttagolt, láthatóan nem egyfelé húzó, nem ellenzéki vezetésű város hiába is áll oda a kormány elé, hiszen látszik a mi állapotunk. Nyilván magasról tesznek a fejünkre
- fogalmazott a ferencvárosi polgármester.
Szaniszló Sándor, a DK fővárosi frakcióvezetője azt mondta: a közgyűlés már eljutott néhány fontos szavazásig, de még mindig nem találják az ellenszerét a kivéreztetésnek.
Tájékoztatása szerint 89 milliárd forint a szolidaritási adó, amit mindenáron be akarnak hajtani a fővárostól, még akkor is, ha ezzel azt kockáztatják, hogy alapvető szolgáltatások nem fognak működni. Problémának nevezte továbbá, hogy az uniós források elakadtak, emiatt a főváros is hátrányban van, mert nem tudja felhasználni a neki járó pénzt.
Szaniszló Sándor közölte: a főváros annak ellenére is működik, hogy nincs szervezeti és működési szabályzata, mivel a főpolgármesternek elég kemény jogosultságai vannak ahhoz, hogy fontos ügyekben el tudjon járni, akár egyedül is. A főpolgármester-helyettesek hiánya azonban a politikus szerint problémás lehet, mert alkalmat adhat arra, hogy a főispán beavatkozzon.
Barabás Richárd, a fővárosi közgyűlés Párbeszéd-frakciójának vezetője azt emelte ki: Budapest az ország gazdasági és kulturális erőtere, ami itt történik, az meghatározza az ország egészének gazdasági, kulturális és szellemi életét, ezért fontos lenne a szokásos törésvonalakon felülemelkedni.
Megjegyezte továbbá: Budapestnek 35 százalék körüli részesedése van az ország GDP-jéből, ehhez képest az adók 94-96 százalékát elviszi a központi költségvetés.
A meghívó szerint felkért fővárosi frakcióvezetők közül Szentkirályi Alexandra (Fidesz), Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom) és Ordas Eszter (Tisza Párt) nem vett részt a rendezvényen.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!