Jó hír az év végén „ébredőknek”, hogy 2024-ben kiadottnak minősül az szabadság is, ha
a munkavállaló 2024. december 30-a és 2025. január 7-e között szabadságon van,
Kapcsolódó
ugyanis a szabadság igénybevétele még idén megkezdődött.
Az éves szabadságok munkajogi hátteréről beszámoló Pénzcentrum azt írja, hogy a szabadságok kiadása számos főszabály és különleges rendelkezés mentén valósul meg.
Az alapszabály az, hogy a munkáltató a tárgyévben köteles kiadni a munkavállaló részére az éves szabadságát, ami alap- és pótszabadságból áll. Minden munkavállaló húsz munkanap alapszabadsággal rendelkezik, amihez hozzáadódnak a különböző pótszabadságok a munkavállaló életkora, vagy speciális élethelyzete alapján.
A szabadság kiadása a munkáltató joga és kötelezettsége, de
- a munkavállalót a szabadság kiadásának időpontja előtt minimum 15 nappal tájékoztatni kell.
- A munkáltató csak kivételesen fontos okból változtathatja meg a szabadság időpontját vagy szakíthatja azt meg, és köteles kártérítést fizetni, ha ezzel a munkavállalónak kára keletkezik.
- Bizonyos szabályok kifejezetten tiltják a szabadság megszakítását, például apasági vagy szülői szabadság esetén.
- A szabadság kiadásának időpontját a munkáltató határozza meg, ugyanakkor figyelembe kell vennie a munkavállaló kéréseit is, például a hét nap alapszabadság esetében, amelyet a dolgozó igényei szerint kell kiadni.
- Emellett évente biztosítani kell a legalább 14 egybefüggő nap pihenést.
- Különös szabályok vonatkoznak a szabadság átvitelére is: ha a munkaviszony októberben kezdődött, az éves szabadság a következő év március 31-ig adható ki. Bizonyos pótszabadságok, például életkor alapján járó napok, külön megállapodás alapján szintén átvihetők a következő évre.
- Speciális helyzetek, például egészségkárosodás vagy veszélyes munkakörülmények, további pótszabadságra jogosítják a dolgozókat. Például a megváltozott munkaképességűek és ionizáló sugárzásnak kitett munkavállalók évi 5 nap extra szabadságot kapnak.
- Közeli hozzátartozó tartós ápolása esetén a dolgozók akár két év fizetés nélküli szabadságot is igényelhetnek.
A szabadságok szabályozása a jövőben is változhat, például 2025-től az apasági szabadságot hosszabb időn belül lehet kivenni, így érdemes a munkáltatóknak és munkavállalóknak is alaposan tájékozódni a jogszabályokról.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!