Az atomerőmű szíveként is emlegetett reaktortartályt, amelyben maga a láncreakció lezajlik, Szentpéterváron, Európa egyik legnagyobb automatizált kovácsüzemében gyártják, orosz és magyar szakemberek folyamatos kontrollja mellett.
Már elkészült az 5. blokk reaktortartályának alsó és felső részén található négy-négy csonk kialakítása. A teljes műveletsor öt napig tartott, a folyamatot a Paks II. Zrt. szakemberei mellett az Országos Atomenergia Hivatal munkatársai is a helyszínen ellenőrizték - számolt be a Magyar Építők.
Kapcsolódó
A berendezés kész tömege mintegy 330 tonna, magassága több mint 11 méter, átmérője 4,5 méter, legnagyobb falvastagsága pedig 285 milliméter.
A reaktortartályt nemcsak a folyamatos neutronáramlás teszi próbára, hanem a 300 Celsius-fokos hőmérsékletet, és a 162 bar nyomást is ki kell bírnia garantáltan 60 évig. De a korszerű anyagösszetételnek, a gyártástechnológiának köszönhetően a reaktortartály akár 100 évig is szolgálhat majd, mondják a szakemberek.
„Az acél vizsgálata során a legkülönbözőbb mintavételi pontokon mért eredmények magabiztosan és kiegyensúlyozottan teljesítik az elvárt követelményeket, világviszonylatban is kimagasló szintre emelve ezzel a Paks II. Atomerőműben alkalmazott acélok minőségét"
– fogalmazott tapasztalataikról Kolonics Gábor vezető program minőségügyi szakértő.
A szakember elmagyarázta, hogy a reaktorgyártás folyamata a speciálisan a nukleáris ipar követelményeihez kifejlesztett alapanyag öntésével kezdődik. A megfelelő acélminőség az ötvöző anyagok – a többi közt króm, nikkel, vanádium, molibdén, szilícium, mangán, nióbium – megfelelő és előírt arányának „összekeverésével” jön létre, melyet olvadt állapotában egy speciális üstbe öntenek a gyártandó alkatrész méreteinek figyelembevételével. Az így megszilárdult „tömb”különböző kovácsolási és hőkezelési folyamatokon esik át, melynek eredményeképpen kialakul a reaktor hat főelemének gyűrűszerű alakja.
Elsőként idén novemberében a reaktor legösszetettebb formájú csonkzónái készültek el, majd jövő tavasszal a további gyűrűk kovácsolási műveletei következnek.
A szentpétervári üzem az alapanyag, illetve a félkésztermékek nagyon fontos minőségi igazolásait is elvégzi. Ezek a vizsgálatok hivatottak igazolni az acélötvözet összetételbéli, szilárdsági és egyéb speciális követelmények szerinti megfelelőségét. Az eredményeket minőségi bizonyítványban foglalják össze, amely az ipari berendezés egész üzemeltetési életciklusát végigkísérő kvázi „anyakönyvi” dokumentumnak tekinthető.
A csonkgyűrűk és a további főelemek az egyenként elvégzett minőségügyi átvétel után az AEM-Technologies volgodonszki üzemébe kerülnek, ahol a reaktortartály elemeit összehegesztik és következik a végső megmunkálás, valamint a számtalan minőségi vizsgálat. Az atomerőművi blokkok számos fővízköri berendezése ugyancsak itt készül.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!