Az autósok többségének már volt pénzügyi-fogyasztói jogvitája, bírósághoz azonban a sok hercehurca miatt ritkán fordulnak az érintettek. Emiatt azonban kár lenne veszni hagyni egy ügyet, a jogsérelmek orvoslására pedig kínálkozik gyors és ingyenes alternatíva is.
Éppen a kisebb súlyú ügyek peren kívüli orvoslására hozták létre a pénzügyi és a fogyasztóvédelmi békéltető testületeket
- hívta fel a figyelmet a Totalcar.
Kétféle ilyen békéltető testület is létezik.
A pénzügyi szolgáltatókkal (például a biztosítókkal) kapcsolatos jogviták a Magyar Nemzeti Bank, mint felügyeleti szerv mellett működő Pénzügyi Békéltető Testület elé vihetők.
A kereskedésekkel és egyéb szolgáltatókkal (például szervizekkel) kapcsolatos fogyasztói jogviták peren kívüli elbírálására pedig a fogyasztóvédelmi hatóság keretében működő, úgynevezett Regionális Békéltető Testületek jogosultak.
Ezek legnagyobb előnye, hogy a bírósági szervezetrendszerhez képest kifejezetten gyorsak, eljárásuk pedig ingyenes. Még ügyvéd sem szükséges akkor sem, ha az autós járatlan a jogban.
Dr. Kovács Erika, a Pénzügyi Békéltető Testület elnöke a portál érdeklődésére közölte, hogy a Pénzügyi Békéltető Testület egy központi, fővárosi székhelyű, országos illetékességű vitarendezési fórum, ahova pénzügyi természetű jogvitákkal fordulhatnak az autósok.
Náluk a gépjárművekkel kapcsolatos jogviták általában és többségében a CASCO, a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás, illetve külföldi utak esetében a gépjárműre megkötött biztosításokkal (lopás, poggyász stb.) indulnak, de előfordul más, a biztosított gépjármű kapcsán a biztosítóval szembeni igény is. Ügyfeleik gyakorta a biztosító által fizetett kártérítés összegét kifogásolják, a díjakkal kapcsolatban van elszámolási vitájuk, vagy a biztosítási évfordulók kapcsán a megemelt díjakat vitatják, míg a KGFB kapcsán a balesetet okozó gépjármű biztosítójával, annak teljesítésével kapcsolatos igényekkel fordulnak hozzájuk.
Ha egy autósnak a kereskedővel szemben van igénye, például minőségi kifogás, garanciális igény vagy ha közvetítőn keresztül vette a gépjárművet, a közvetítő teljesítését kifogásolja, akkor a lakóhelye szerinti békéltető testülethez fordulhat.
A békéltető testületek csak olyan jogviták rendezésére alkalmasak, amelyekben nem kell szakértői bizonyítási eljárást lefolytatni. Szakértő kirendelésére és az ennek megfelelő eljárás lebonyolítására ugyanis csak a bíróságok jogosultak.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!