Jó hírt kapott kedden a Mol, a legutolsó Oroszországgal szembeni szankciós csomagban ugyanis meghosszabbították fél évvel azt a kitételt, amely alapján a Mol szlovákiai leányvállalata továbbra is exportálhat orosz olajból finomított termékeket Csehországba.

Ennek megfelelően a Mol csoporthoz tartozó Slovnaft korlátlanul elláthatja termékeivel a cseh piacot.

Az Erste elemzője szerint a fejlemény egyértelműen pozitív, mivel a korábbi mentesség december 5-én lejárt. Ha nem sikerült volna kilobbizni, akkor a Mol már csak nem orosz olajból készült finomított termékeket exportálhatna a cseh piacra, ilyenre azonban a pozsonyi Slovnaft finomító a kapacitásainak csak egyharmadáig képes. Magyarán piaci részesedést veszített volna a Mol Csehországban.

A pozitív hír ellenére a Mol részvények árfolyama lefele tart a keddi kereskedésben, több mint 1,5 százalék mínuszban forognak a papírok. Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Telexnek adott interjúban kitért rá, hogy minden olyan lépésnek örülni kell, ami a régió ellátásbiztonságát erősíti.

Ez a féléves hosszabbítás is biztonsági övet jelenthet a cseh piacnak. Szlovákia és Magyarország ügyesen harcolt.

A sztorit még érdekesebbé teszi, hogy a csehek nem igazán törekedtek a határidő meghosszabbítására. Hernádi Zsolt szerint ennek oka, hogy a csehországi finomítók lengyel tulajdonban vannak, ők pedig állítják, képesek a csehek ellátására. A magyarok másképp látják, innen nézve a Mol látja el a teljes cseh piac 15 százalékát, a Moravia-i résznek pedig a felét.  

A Népszava egy cseh kormányzati forrásra hivatkozva azt írta, a csehek nem ellenezték a meghosszabbítást, de nem is tartották szükségesnek.

A döntéssel kapcsolatban a szlovák lapok azt is kiemelték, hogy az Kijev számára is jó hír, mert a kivétel meghosszabbítása lehetővé teszi, hogy a Slovnaft az ukrán fél számára szükséges gázolaj mintegy tíz százalékát szállítsa Ukrajnának. 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!