A Broadcom eredményjelentése szerint az egyedi AI-chipekből származó bevételek a tavalyi évhez képest 220 százalékkal nőttek. Ezzel a vállalat piaci értéke meghaladta az egy billió dollárt.
A Broadcom az AI-t fejlesztő adatközpontok számára értékesít alkatrészeket, emellett pedig ASIC-et, azaz alkalmazásspecifikus integrált áramköröket is tervez, sőt, ő maga is értékesíti azokat. Az iparági rövidítés szerint ezek jelentik az egyedi chipeket.
Miért érdekes a Boradcom növekedése? Azért, mert a Morgan Stanley jelentése szerint számos AI-chip tervező, így a Broadcom mellett a Marvell is, jelentős növekedési szakaszba lépett. A legnagyobb AI-szereplők a 3 billió dolláros Nvidiától vásárolnak sok chipet, ezen a piacon a vállalat a becslések szerint 90 százalékos piaci részesedéssel bír – írja a Business Insider.
Nem túl kényelmes azonban egyetlen vállalat számára sem, ha csak egy beszállítóra támaszkodik, az Nvidiának több üzletfele saját maga is fejleszt chipeket. Ugyanis a legtöbb technológiai vállalatnak nincs nagy hardverszakértői csapata, azon vállalatok közül pedig, akikhez fordulhatnak ezzel a céllal, a Broadcom a befutó.
A Morgan Stanley elemzői szerint 2025-ben az ASIC-k piaca majdnem a duplájára fog nőni, mintegy 22 milliárd dollárra.
Ez a növekedést javarészt az Amazon Trainium AI-chipjének, valamint a Google házon belüli AI-chipjeinek köszönhető. Utóbbi gyártásában közvetlenül a Broadcom is közreműködik. Ugyanakkor az Apple, a ByteDance és az OpenAI is a Broadcommal közösen fejleszt chipeket.
Az elemzők szerint az egyedi chipek az árért kapott teljesítményt figyelembe véve nagyobb értéket képviselhetnek, ugyanakkor nem lehet számítani arra, hogy az Nvidia chipjeit teljes egészében leváltják. Nélkülük ugyanakkor az AWS, a Microsoft és a Google felhőszolgáltatásai sokkal kisebb alkupozícióban lennének az Nvidia-val szemben.
Ez azonban nem feltétlenül tesz rosszat az Nvidiának sem: a 22 milliárd dolláros ASIC-piac ugyanis kisebb, mint az Nvidia egyetlen negyedéves bevétele. Az ellátási láncban lentebb elhelyezkedő chipgyártók pedig még akkor is lendületet kaphatnak, ha az Nvidia újabb chipeket fog gyártani és a korábbi, ám de még mindig versenyképes chipjeit olcsóbban kínálja.
Itt a vége? Elkezdték temetni a mesterséges intelligenciát
A fejlődés lassulása egyre nyilvánvalóbbá válik, ráadásul a fejlesztők 2028-ra kipréselhetik az összes felhasználható adatot, amivel egy MI-t tanítani lehet.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!