Cikkünk frissül!
Ma kellene szavaznia a Fővárosi Közgyűlésnek a 2025-ös költségvetésről, de akkora vita alakult ki a pártok képviselői között a szolidaritási adó befizetését illetően, hogy a Fidesz és a Tisza képviselői leárulózták egymást. A Kutya Párt megvédené a közösségi költségvetést, a Fidesz képviselői nem tudják elfogadni, hogy ne fizesse be a főváros az adót.
2019-ben Karácsony Gergely úgy vette át a fővárost Tarlós Istvántól, hogy volt még pénz a kasszában, mostanra ez nincs meg, de fejlesztésből sincs elég. Hova tűnt a pénz?
– mondta a kormánypárti Gulyás Gergely Kristóf. Szerinte a költségvetés törvénysértő. Képviselőtársa, Szalai Piroska egészítette ki azzal, hogy nem elég 51 milliárddal számolni, mert az iparűzési adóból származó bevétel idén nagyot nőtt a fővárosban, a szolidaritási adó összege is nagyobb lesz.
Karácsony Gergely szerint ezt az 51 milliárdot egyenesen a budapestiek zsebéből venné ki a kormány, és főpolgármesterként nem fog hozzájárulni ahhoz, hogy Budapest kárára befizessék a hozzájárulást.
Kiss Ambrus főigazgató ezt azzal egészítette ki, hogy az iparűzési adóból származó bevételekkel párhuzamosan az állami bevételek is nőnek, a hiányszám országos szinten nő, a fővárosban még ha lassan is, de csökken, tehát ő sem járul hozzá a szolidaritási befizetésének megszavazásához.
A Közgyűlés ettől kezdve pártok csataterévé vált.
A Tisza Párt frakcióvezetője, Ordas Eszter szerint kényszerhelyzetben tárgyalják a 2025-ös büdzsét, hiszen a kormány évek óta szisztematikusan próbálja ellehetetleníteni a főváros működését, árulással és zsarolással vádolta Orbán Viktort és Szentkirályi Alexandrát. Hozzátette, hogy ha a közgyűlés megszavazza a Tisza módosítóját, amely lehetővé tenné a költségvetés későbbi felülvizsgálatát, akkor minden fenntartásuk ellenére támogatják a 2025-ös büdzsét.
A felülvizsgálat azt jelentené, hogy az idén megszavazott büdzsé június végéig élne, addig újragondolják, átdolgozzák, ahol kell, az év második felére pedig módosítanák is – mondta.
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője együttérzéséről biztosította a Tisza politikusát, amiért Magyar Péter lenézi a képviselőit és felolvasórobotként használja őket.
Vitézy Dávid jelezte, hogy frakciója nem vett részt a költségvetés előkészítésében, módosítókkal küzdenek a BKK-rendészetért, az állatvédelemért és a hajléktalanellátás miatt. Vitézy szerint az egyik legkritikusabb kérdés a budapesti úthálózat állapota is.
A fideszes Havasi Zoltán példaként egy pesterzsébeti, a napokban beszakadt úttestről beszélt, ennek felújítására állítása szerint öt éve várnak a helyiek.
A Demokratikus Koalíció már korábban jelezte, hogy meg fogják szavazni a költségvetést, szerintük a kormány autópálya- és kaszinókoncessziót, valamint túlárazott irodavásárlást intézett az országnak. Budapestnek pedig 89 milliárdos elvonást, elérhetetlen uniós forrásokat és közszolgáltatásokat. Mindeközben pedig az állami feladatokat tolják át az önkormányzatokra, például a postaépületek üzemeltetését és a lomtalanítás megszervezését.
Fontos kérdés a jövő évi büdzsével kapcsolatban az is, kiírják-e a pályázatokat a közösségi költségvetésre. Döme Szuzi, a Kétfarkú Kutya Párt képviselője szerint a kezdeményezés a részvételiséget erősíti, a Nyitott Budapest program egyik legfontosabb része. Megjegyezte, a költségvetés minden eleméről a közgyűlés dönt, ezt az egymilliárdot oda lehet adni a lakóknak, hogy döntsenek róla ők.
Vitézy Dávid is jónak tartja a kezdeményezést, de azt kérte, majd azután döntsenek erről, hogy felülvizsgálják a jövő évi költségvetést.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!