Ismét egymásnak feszült a német kormány és az Unicredit. A casus belliként Olaszország második legnagyobb bankjának a szerdai bejelentése szolgált: az UniCredit közvetve, származékos ügyleteken keresztül mintegy 28 százalékra növelte részesedését a Commerzbankban és megpendítették a teljes felvásárlás lehetőségét. A milánói székhelyű bankcsoport szerdai közleménye kiemelte:
- jelenleg 9,5 százalékos közvetlen részesedéssel rendelkeznek Commerzbank AG-ban
- és 18,5 százalékkal származtatott ügyleteken keresztül.
Az Olaf Scholz vezette kabinet már azt is barátságtalan támadásnak minősítette, mikor az olasz pénzintézet 21 százalékra emelte a tulajdoni részesedését a hamburgi székhelyű bankbank – már ezzel is az olaszok váltak az elsőszámú tulajdonossá, megelőzve a német államot.
Berlin már ősszel is hathatós lépéseket próbált tenni a bankfúzió megakadályozásáért.
Nemzetbiztonsági kockázatot jelent az UniCredit?
A Politico által látott dokumentum szerint a német kormány a vonatkozó jogszabály nemzetbiztonsági záradékára és a trösztellenes törvényre hivatkozva akadályozná meg a teljes átvételt. A kormányzati háttéranyag két tényezőt is említ, ami jogalapként szolgálhatna az UniCredit további terjeszkedésének a megvétózására:
- a Commerzbank a védelmi ipar hitelezőjeként létfontosságú nemzetbiztonsági érdekeket képvisel,
- illetve az UniCredit – annak ellenére, hogy Olaszországban van bejegyezve és jegyezve – nem európai jogalanyként minősíthető, mivel a pénzintézet részvényeinek fele amerikai vagy brit székhelyű jogalanyok tulajdonában van.
A nyilvánosságra került anyag szerint a németországin túl uniós vizsgálatot is maga után vonhat a felvásárlás, mivel az UniCredit még mindig nem függesztette fel az oroszországi tevékenységét.
Szerdán a berlini kormány nyilvánosan is bírálta az olasz pénzintézet terveit, és azt ismét a német vállalatok számára alapvető fontosságú hitelforrást érintő lopakodó, ellenséges felvásárlásnak minősítette.
Az olaszoknál is feszült a viszony
Andrea Orcel, az UniCredit vezérigazgatója múlt hónapban elmondta, hogy megvárja a jövő évi német választások eredményét, mielőtt a részesedést 30 százalék fölé emelné, ami kiváltaná a hivatalos felvásárlási ajánlatot. A 10 százalékot meghaladó, de a felvásárlási küszöb alatti részesedés megszerzéséhez hatósági jóváhagyás szükséges. Az UniCredit a német szabályozó hatósághoz, a Bafinhoz és az Európai Központi Bankhoz (EKB) nyújtott be kérelmet.
EKB-nak a vizsgálatot a megindításától számított három hónapon belül el kell bírálni a pénzintézet beadványát.
A német bankba való tulajdonszerzés párhuzamosan zajlik az UniCreditnek a milánói székhelyű Banco BPM hitelintézet átvételére tett kísérletével. Múlt pénteken Olaszország második legnagyobb bankja 10 milliárd eurós ajánlatot tett az olaszok harmadik legnagyobb bankjának az összes részvényére. Berlinhez hasonlóan a római kormány is fontolóra vette, hogy megtámadja az UniCredit lépését, mivel az veszélyeztetheti a BPM és a (világ legrégebben működő bankjaként számon tartott) toszkánai Monte dei Paschi di Siena régóta tervezett egyesülését.
Kapcsolódó
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!