Az egykori görög királyi család tagjai görög állampolgárságért folyamodtak, és hivatalosan is elismerték az ország köztársasági berendezkedését, ötven évvel azután, hogy eltörölték a monarchiát – közölte az athéni belügyminisztérium pénteken.
A tavaly elhunyt II. Konstantint és családtagjait 1994-ben megfosztották görög állampolgárságuktól az egykori királyi vagyonnal és a trónöröklés jogával kapcsolatos viták miatt. A néhai utolsó király tíz rokona csütörtökön nyilatkozatot írt alá, amelyben elismerték a kormányt, és bejelentették, hogy felveszik a De Grece (Görögországi) vezetéknevet.
Egy régóta függőben lévő történelmi ügy oldódik meg ezzel, lezárul a múlt egy fejezete, és mostantól a jövőbe lehet tekinteni – mondta a belügyminisztérium egy tisztségviselője a görög közrádióban. A kormányszóvivő azt is közölte: a családtagoknak nincs semmiféle követelésük, és elismerik Görögország demokratikus államformáját.
Hivatalosan nem adták hírül, pontosan mely családtagok kértek állampolgárságot, de görög sajtójelentések szerint a kérvényt II. Konstantin öt gyereke és öt unokája nyújtotta be. Állítólag több vezetéknév lehetőséget is mérlegeltek, de végül a dán diplomataútlevelükön szereplő De Grece mellett döntöttek, és ennek görögbetűs átirata fog szerepelni hivatalos görög okmányaikon.
A görög monarchiát 1974-ben, hét évig tartó katonai diktatúra után törölték el, miután egy népszavazáson elsöprő támogatást kapott a demokratikus politikai rendszer bevezetése. Az egykori királyi család tagjai évtizedeken át száműzetésben éltek, vagyonukat távollétükben elkobozták.
Húsz euró különadót szednek be a tengerjárón érkezőktől ezeken a népszerű görög szigeteken
Tavaly mintegy 800 óceánjáró 1,3 millió utast szállított a mindössze 15 ezer lakosú Szantorinire. Erről itt olvashat többet >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!