Miközben fantasztikus évet vár 2025-től, egyelőre Orbán Viktor a hagyományos miniszterelnöki sajtótájékoztatóján azt már nem részletezte, mit is kezdhet pontosan a pénzügyi kormányzat a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) összefogva a magyar fizetőeszköz védelme érdekében. A helyzetet tovább árnyalja, hogy a jelenlegi pénzügyminiszter, Varga Mihály lesz márciustól a jegybank következő elnöke, így feltételezhetjük, hogy a kabineten belül vannak már elképzelések a monetáris politikával kapcsolatban.
Ugyanis azt Orbán Viktor is elismerte, hogy nagy idők jönnek, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök januárban visszaköltözik a Fehér Házba. Azt már korábban belengette Donald Trump, hogy alkalmasint úgy használja majd Európával szemben a vámtarifákat, ahogy a csövön kifér.
Mindenesetre a szűkre szabott keretek miatt mindössze két kérdés foglalkozott a miniszterelnöki sajtótájékoztatón a forint kitettségével, sérülékenységével, és mivel nem mód visszakérdezni, nem tudhattuk meg, milyen eszközei vannak a kormányfőnek és kabinetjének a magyar fizetőeszköz euróval és dollárral szembeni stabilizálására.
Mindezt egy olyan héten, amikor hétfőn még csak 408,1, csütörtökön viszont már 416,2 forintot kértek egy euróért, a pénteket pedig 414,2 forinton zárta az euró jegyzése.
Valószínűleg Varga Mihálynak lehet igaza, aki jegybankelnöki meghallgatásán nem tudott meghatározni konkrét árfolyamcélt. Szerinte erre pénzügyminiszterként nem is tud válaszolni, majd az MNB vezetőjeként tud érdemben foglalkozni a kérdéssel.
A miniszterelnök a hagyományos év végi sajtótájékoztatón azt is közölte, hogy nem az euró bevezetését javasolja, inkább stabilabbá tenné a forintot, ami most nagyon érzékenyen reagál a nemzetközi folyamatokra. Arról is beszélt, hogy erre vannak eszközök, viszont azt már nem részletezte, hogy milyen megoldásokban gondolnak,
miközben Orbán Viktor szerint természetellenes kilengéseket produkál a forint.
Ha tudja, hogy kit kell megkérdezni, szóljon nekem is, én is szeretnék a megfelelő pillanatban eurót vásárolni. Biztos nem én vagyok az az ember, aki meg tudja mondani – válaszolta Orbán Viktor miniszterelnök, amikor a kérdés szintén az euró-forint-árfolyam hektikusságára, a forint bezuhanására vonatkozott.
És bár a miniszterelnök végső soron így utalt arra, hogy a kormányzatnak lényegében nincs ráhatása a forint árfolyamának alakulására, annyit azért elárult, hogy szerinte a jegybank környékén kell keresni a választ. Mert azt ő sem hiszi, hogy hétfőről csütörtökre tud változni a gazdaság alapszerkezete, „a kormány rendben tartja a gazdaságot”, az e fölötti térben kell a jegybanknak megvívnia az árfolyam stabilizálását.
Az idő viszont fogy, miután Orbán Viktor szerint amikor a dollár erősödik, a forint gyengülni fog a régiós valutákkal együtt, és az új amerikai vezetéssel a dollár mindenképpen radikálisan erősödni fog.
Ahogy arra év végi összefoglaló-elemző cikkünkben is rávilágítottunk, hacsak valami rendkívüli nem történik, a 410-420 közötti tartományban zárja az évet az euró-forint keresztárfolyam. Az év 380-as árfolyammal kezdődött, azóta 8 százalékkal értékelődött le a magyar fizetőeszköz.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!