Kenyában azzal vádolják a Facebook anyacégét, a Meta-t, hogy „élethosszig tartó traumát” okozott több száz kenyai tartalommoderátornak. Kiderült, hogy több mint 140 munkatársánál diagnosztizáltak poszttraumás stressz szindrómát és más mentális egészségügyi problémákat – írta meg a CNN. A diagnózist a Kenya fővárosában, Nairobiban található Kenyatta Nemzeti Kórház mentális egészségügyi szolgálatának vezetője állapította meg, és december 4-én benyújtotta a város munkaügyi és munkaügyi bíróságához.
A Meta a folyamatban lévő pereskedésre hivatkozva nem kívánta kommentálni az orvosi jelentéseket, de közölte, hogy komolyan veszi a moderátorok támogatását, és a külső cégekkel kötött szerződései elvárásokat fogalmaznak meg a tanácsadással, a képzéssel és a méltányos fizetéssel kapcsolatban.
A moderátorok személyre szabhatják a „tartalom-ellenőrző eszközt”, így például azt, hogy a grafikus tartalom elmosódottan vagy fekete-fehéren jelenik meg.
Az orvosi jelentés szerint az értékelt moderátorok napi rendszerességgel rendkívül megrázó tartalommal találkoztak, amely szörnyű gyilkosságokról, önkárosításról, öngyilkosságról, öngyilkossági kísérletről, szexuális erőszakról, nyílt szexuális tartalmakról, gyermekek fizikai és szexuális zaklatásáról, szörnyű erőszakos cselekményekről készült videókat tartalmazott."
A CNN által látott egyik orvosi feljegyzésben a tartalom moderátora leírta, hogy hideg verejtékben ébredtek fel a gyakori rémálmok miatt, amelyek a munka során áttekintett grafikus tartalommal kapcsolatosak. Hozzátették, hogy ennek eredményeként élénk visszaemlékezések és paranoia tapasztalható.
Egy másik korábbi tartalommoderátor azt mondta, hogy tripofóbia alakult ki, miután egy bomló emberi kézből kimászó kukacokat látott. (A tirpofóbiások rettegnek az olyan tárgyaktól, melyen apró lyukak találhatóak, mint például a méhkaptárak, hangyabolyok vagy akár a frissen hullott hó, melyet vízcseppek által mart lyukak tarkítanak vagy homokba bele esett vízcseppek is lehetnek.)
A 144 tartalommoderátor, akik önként jelentkeztek pszichológiai vizsgálaton 81 százalékát „súlyos” PTSD-ben szenvedőnek minősítették.
A csoportos kereset egy korábbi Facebook-moderátor által 2022-ben indított perből indult ki, amely azt állította, hogy az alkalmazottat törvénytelenül rúgta ki Samasource Kenya, miután tiltakozást szervezett a tisztességtelen munkakörülmények ellen – állítja a Foxglove brit non-profit szervezet, amely támogatja a Facebookot.
Tavaly a Samasource Kenya nairobi moderációs központjában dolgozó mind a 260 tartalommoderátort elbocsátották a fizetésükkel és munkakörülményeikkel kapcsolatos aggodalmaik miatt – mondta Foxglove. A bírósági dokumentumok szerint a jelenlegi jogi követelésben érintett moderátorok 2019 és 2023 között a Samasource Kenya cégnek dolgoztak.
Martha Dark, a Foxglove társ-ügyvezető igazgatója szerint „a Facebook moderálása veszélyes, sőt halálos munka, amely élethosszig tartó PTSD-t okoz szinte mindenkinél, aki moderálja azt. A Facebook több száz ember potenciálisan élethosszig tartó traumájáért felelős, általában olyan fiatalokéért, akik éppen most fejezték be tanulmányaikat” – mondta a CNN-nek adott nyilatkozatában.
Dark úgy véli, hogy ha ezeket a diagnózisokat bármely más iparágban állítanák fel, a felelős személyek lemondásra kényszerülnének, és szembe kell nézniük az emberek jogainak tömeges megsértésének jogi következményeivel.
Nem ez az első alkalom, hogy a tartalommoderátorok jogi lépéseket tesznek a közösségi média óriásai ellen, miután azt állították, hogy a munka traumát okozott nekik. 2021-ben a TikTok egyik tartalommoderátora beperelte a közösségi média platformot, miután azt mondta, hogy munkája következtében pszichés traumát szenvedett el.
Akkora a baj, hogy már minden második alkalmazott szenved
A kiégés jelensége a világgazdaság éves GDP-jét akár 9 százalékkal is visszavetheti. Erről itt olvashat többet >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!