Az orosz állami tulajdonú Gazprom energiaipari óriásvállalat közölte, hogy január 1-jével kezdődően leállítja a gázszállításokat Moldovába. A lépést azzal indokolta, hogy az Európai Unió tagjelölt országa állítólag nem fizette ki a tartozását – számolt be a CNBC.
A Gazprom közleményében tudatta, hogy fenntartja a jogot további lépések megtételére, beleértve a Moldovagazzal, Moldova fő gázszolgáltatójával kötött szerződés felmondását is.
A gázszállítás leállításával megszűnik Moldova legnagyobb erőművének, a Kuciurgan erőműnek az ellátása. Ezzel a 2,5 milliós népességű Moldova teljes területén hosszú áramkimaradásokra kell számítani.
A hónap elején a moldovai parlament már szükségállapotot vezetett be az energiaszektorban, attól tartva, hogy Oroszország energia nélkül hagyhatja Moldovát.
Különbizottságot is létrehoztak a „fenyegető kockázatok” kezelésére, ha Moszkva nem szállít gázt a kuciurgáni erőműnek, és egy sor energiatakarékossági intézkedést hagytak jóvá. Ezek közé tartozik január elsejétől a köz- és kereskedelmi épületek világításának legalább 30 százalékos korlátozása, valamint az energiaigényes vállalkozások csúcsidőn kívüli üzemeltetése.
A Gazprom szerint Moldova közel 709 millió dollárral tartozik a korábbi gázszállításokért, ezt a számot azonban a kisinyovi kormány vitatja.
Dorin Recean moldovai miniszterelnök brit és norvég könyvvizsgáló cégek megállapításaira hivatkozva azt állítja, hogy az ország adóssága mintegy 8,6 millió dollár, ami töredéke a Gazprom által jelzett összegnek.
Recean elítélte az orosz lépést, és hozzátette, hogy a kormány „gondosan elemezni fogja a jogi lehetőségeket, beleértve a nemzetközi választottbírósági eljárást” Moldova nemzeti érdekeinek védelme érdekében.
„Országunk felkészült arra, hogy bármilyen helyzetet kezeljen, amely a Kreml döntése nyomán kialakul” - fogalmazott.
Moldova évente mintegy 2 milliárd köbméter földgázt importál Oroszországtól Ukrajnán keresztül. A szállítmány teljes egészében a Dnyeszteren túli területre érkezik, ahol a létfontosságú erőmű működik.
EU Monitor
Mikor jut hozzá Magyarország a 2021-2027 között jutó felzárkóztatási támogatásokhoz? Hogyan alakul a magyar kormány és az Európai Bizottság viszonya? Mi történik Brüsszelben? A hazánkat érintő legfontosabb brüsszeli történések az Economx.hu EU Monitor rovatában. Kövessen minket!