2024 novemberének a végére átlépte a 11 ezer milliárd forintos lélektani határt a háztartások banki hiteltartozása a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. A lakosság teljes hiteltartozása (amiben a nem pénzügyi vállalatoktól, külföldön vagy az államtól felvett hitelek is benne vannak) ennél magasabb, szeptember végén megközelítette a 13,5 ezer milliárd forintot.
A rekord mértékű banki hiteltartozás oka, hogy a hazai fogyasztók tavaly novemberben is több hitelt vettek fel, mint amennyit törlesztettek.
Zsinórban 21. hónapja nettó hitelfelvevők a háztartások, novemberben csaknem 64 milliárd forinttal haladta meg az új hitelek öszege a meglévők tőketörlesztését.
Lakáshitelek
A lakáshitelek átlagos kamata kissé mérséklődött, a kereslet valamelyest csökkent a nyári hónapokhoz képest, amelyek hagyományosan a legerősebbek a lakáspiac szezonalitása miatt. Ennek ellenére novemberben is erős maradt a lakáshitelpiac, 113,3 milliárd forint volt a szerződések összege, ez csaknem 70 százalékkal haladja meg a 2023-as adatot.
Tavaly 11 hónap alatt már 1234,6 milliárd forintnyi lakáshitelt értékesítettek a bankok, így biztosan rekordot döntött 2024-ben a lakáshitelezés. A szerződések összege a nagyon erősnek számító 2022-es és a 2021-es rekord évben sem érte ezt a szintet. A hitelfelvevők számában viszont nem lesz rekord a nemrég zárult év, tavaly havonta átlagosan 6290 lakáshitelszerződést kötöttek, 2021-ben pedig 9 ezernél is jóval többet. Időközben viszont megugrott az átlagos lakáshitelek összege
három év alatt 11,5 millió forint körüli összegről 19 millió forint fölé emelkedett.
A felvett lakáshitelek mintegy negyede volt államilag támogatott kölcsön, döntő részben falusi csok vagy csok plusz. A statisztikából az is látszik, hogy egyre gyakrabban használják a hitelt építkezésre, felújításra.
Személyi kölcsönök
Novemberben valamivel kevesebb személyi kölcsönt folyósítottak a bankok az októberi, 80,6 milliárd forintot meghaladó rekordhoz képest, de a 73,2 milliárdos szerződéses összeg is 58 százalékkal magasabb, mint a 2023-as adat.
- Az év utolsó előtti hónapjában több mint 25 ezren vettek fel személyi kölcsönt, 20 százalékkal többen, mint egy évvel korábban.
- A kamatok is csökkentek, átlagosan 16,42 százalékosra, ami 2022 júliusa óta a legalacsonyabb szint.
A személyi kölcsönöknél is rekordesztendőt zárhatott a bankszektor – 11 hónap alatt 755 milliárd forintnyi folyósítás történt, és összesen 301 ezren vették fel ezt a hiteltípust.
Ezzel párhuzamosan alig nőtt a szerződések száma, az első kilenc hónapban az első kilenc hónapban közel 876 ezer szerződést tartottak nyilván, csak 26,8 ezerrel többet, mint 2023 végén, holott ez idő alatt csaknem 248 ezer új szerződést írtak alá. A háttérben részint a régi hitelek kifutása, részben pedig a kiváltása állhat – mondta Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője. Az elemző szerint a régi személyi kölcsönt fizetők közül sokan úgy vesznek fel új kölcsönt, hogy annak egy részéből a meglévő hitelt visszafizetik, a maradékot pedig felhasználják.
Jön a megemelt babaváró
A babaváró hitelt novemberben 1907 házaspár vette fel 20,8 milliárd forint értékben, ez megfelel a korábbi hónapokban megszokottnak. Az adatokból kitűnik, hogy szinte minden igénylő a maximális 11 millió forintos hitelt kérte.
Ezek a számok 2025-be várhatóan tovább növekednek, mivel megemelték az igénylők maximális életkorát. Januártól már olyan házaspárok is felvehetik ezt a támogatást, ahol 35 évesnél fiatalabb a feleség, tavaly még 30 év volt a korhatár.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!