A szlovák kormánypárt készen áll arra, hogy tárgyaljon a Szlovákiában élő ukrán menekülteknek szóló támogatások jelentős csökkentéséről – helyezte kilátásba Robert Fico szlovák miniszterelnök, reagálva arra, hogy Kijev 2025. január 1-jétől leállította az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzitot. A szlovák kormányfő ezen túl „szabotázsnak” nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök lépését, hozzátéve, hogy ezzel szándékosan károsítja Szlovákia, valamint az unió büdzséjét.
Mennyire lehet reális, hogy az említetteket a szlovák vezetés valóban meglépi, illetve mindez mekkora tényleges büntetést jelent Ukrajna számára? Továbbá a gázszállítás január 1-i stopja, ami kiváltotta Robert Fico elnök haragját, milyen, a hétköznapokban is lecsapódó hátrányt eredményez Szlovákia és a lakossága számára? – tette fel a kérdéseket a bejelentések hírére az Economx Vass Ágnesnek, a Magyar Külügyi Intézet kutatási igazgatójának. A szakértő mindenekelőtt leszögezte: Szlovákia nem fogja megérezni a kimaradó földgáz hiányát.
Mint Vass Ágnes mondja, leginkább azért, mert a gázt ugyan már más forrásokból biztosítják a szlovákok, a Testvériség gázvezeték leállításával Szlovákia is jelentős tranzitdíjtól esik el: évente 500 millió eurót veszít a tranzitdíjakból. „Ami a költségeket illeti, ezek kezelhető méretűnek tűnnek" – állítja a közép-európai régió szakértője, aki idézi a Szlovák Gázművek számítását arról, hogy a megnövekedett szállítási útvonalak miatt innentől évente körülbelül 100 millió eurós többletköltséget jelent a földgáz beszerzése.
Robert Fico pedig egyenesen az ukrán elnököt hibáztatja a kialakult helyzetért, ahogy a tranzit leállítása kapcsán azt is felhozza: nem érti, Ukrajna miért utasítja vissza a tűzszünet lehetőségét.
Ezért cserébe az egyik tervezett szlovák „ellenlépés” Robert Fico részéről az elektromos áram Ukrajnába történő exportálásának leállítása lenne. Ám ezzel is jelentős összegektől esne el Szlovákia, mert Ukrajna fizet az áramért, nem ingyen kapja. Egyébként a háborúban súlyosan megrongálódott energetikai infrastruktúra miatt exportál áramot Szlovákia Ukrajnába. Szlovákia hozzájárulása a teljes tavalyi ukrán importból 23 százalékot tett ki, amivel hazánk mögött a második helyen áll.
Kapcsolódó
A Magyar Külügyi Intézet kutatási igazgatója szerint a szlovák áram elmaradása valóban súlyos kiesés lenne Ukrajna számára, ám Lengyelország időközben jelezte: Szlovákia árammegvonása esetén készek a kieső mennyiség biztosítására.
De honnan pótolja Szlovákia az orosz gázt?
A szakértő kiemelte: Szlovákia sem december 30-án értesült arról, hogy Ukrajna december 31-én már nem engedi át az orosz földgázt. Figyelembe véve, hogy a szlovák gázművek, az SPP is folyamatosan dolgozik azon, hogy más útvonalon is érkezzen földgáz az országba, például Azerbajdzsánból, illetve, hogy az orosz gáz kiesése várhatóan nem jelent gondot majd az ország számára, – Robert Fico reakciói elsősorban a választóknak szólnak. „Robert Fico kormánya kénytelen nagyobb megszorításokkal kezdeni az évet, így számára a helyzet lehetővé teszi, hogy hibáztasson valakit. Ez esetben Zeleszkij ukrán elnökből kreáljon bűnbakot. Nyilván lehetősége van blokkolni az Ukrajnának nyújtott támogatásokat, vagy az ország uniós csatlakozási folyamatát, de Robert Ficótol megszokhattuk már, hogy néha mond nagyokat, de ezeket ritkán váltja valóra. A legtöbb esetben Pozsonyban kritikusan nyilatkozik, ám Brüsszelben beáll a többségi akarat mögé” – magyarázza Vass Ágnes, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy a szlovákoknak elsősorban nem a gázhiány, hanem a magasabb ár a probléma. Megközelítőleg 500 millió eurót veszít az ország a tranzitdíj elvesztéséből, amit máshonnan kell pótolnia, hogy a végfelhasználók, vagyis a lakosok ne érezzék meg az áremelkedést.Amúgy is gyorsan válnak menekültből munkavállalóvá
„Az ukrán menekültek állami támogatásának csökkentését 2025. március 1-jétől egyébként is tervezi a szlovák kormány, és erről már tavaly novemberben is szó volt. Ennek értelmében az eddigi 120 nap helyett csak 60 napig tartózkodhatnak a menekültek az ideiglenes szállásaikon. A 65 év felettiek és az ő öt év alatti gyámjaik kivételével” – fejttette ki a második lépésről, a Szlovákiában tartózkodó ukrajnai menekültek támogatásának korlátozásáról a Magyar Külügyi Intézet szakértője.
Vass Ágnes hozzátette: a szlovák belügyminisztérium 2024 júliusi adatai szerint akkor körülbelül 122 ezer ukrajnai menekült tartózkodott Szlovákiában. Szintén tavalyi belügyi statisztikák, hogy az Ukrajnából érkezők átlagosan két hónap alatt találnak maguknak munkát és lakhatást Szlovákiában, amiben nagyban segíti őket, hogy a szlovák és az ukrán nyelv viszonylag közel állnak egymáshoz. Az ő támogatásukra fordított összegek lefaragásával több millió eurót tudna spórolni a kormány.
Szabadságharc Brüsszelben
Végül csütörtökön tárgyalt Brüsszelben a szlovák kormánydelegáció az Európai Bizottság képviselőivel a földgázszállítás tranzitjának leállításáról. Ezt követően a már ismert retorziók mellett Robert Fico egy újabbat helyezett kilátásba. A lehetséges válaszintézkedések között megismételte, hogy Pozsony elvehet az ukrán menekülteknek nyújtott humanitárius segélyből, vagy teljesen leállíthatja azt, illetve lekapcsolhatja a villamosáram-szállítást Ukrajnába.
Továbbá Robert Fico azt is belengette: amennyiben nem születik megoldás a gáztranzit ügyében, Szlovákia az uniós döntéshozatalban is vétózhat. Például az Európai Tanácsban is érvényesítheti vétójogát.
A csütörtöki brüsszeli találkozónak nem csak újabb ficói „bosszóforgatókönyv” lett az eredménye, abban is megállapodtak, hogy szakértői csoport jön létre Szlovákia, az Európai Unió és Ukrajna képviselőinek részvételével az ukrajnai gáztranzit lehetséges megújításának ügyében. Ám ha ez nem vezet eredményre, akkor jön Robert Fico, és az Ukrajnát célzó „barátságtalan” döntések.
Jó hír az ukránoknak, hogy Robert Fico konstruktívnak minősítette az Európai Bizottság képviselőivel folytatott gáztranzit tárgyalásokat. A szlovák kormányfő szerint a helyzet komolyságát Dan Jörgensen, energiaügyekért felelős uniós biztosa is tudatosította, az Európai Bizottságnak is érdekében áll, hogy minél előbb megoldás születhessen a problémára. „Jó és nyílt megbeszélést folytattunk az energetikai helyzetről”– szerepel Robert Fico és Dan Jorgensen közös nyilatkozatában.
Vass Ágnes azt is elmondta: a szlovákiai felhasználók egyelőre nem érzik meg a gázárak emelkedését, elsősorban az állami támogatásoknak köszönhetően. Ám ez hosszabb távon aligha lesz tartható. Szerda esti Facebook-videója alapján Fico mindent elkövetett Brüsszelben, hogy az uniós energetikai biztost „felébressze” és meggyőzze: Szlovákia és az EU sem áll jelenleg háborúban Ukrajnával, vagyis nincs értelme annak, hogy az orosz gáztranzit leállt az ország területén.
Hogy miért? Mert Szlovákia számára fontos számára az olcsó orosz földgáz, annak biztosítása Robert Fico egyes számú gazdasági érdeke.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!