A mesterséges intelligencia (MI) egyik alapvető technológiája a generatív mellett a gépi tanulás, amely többek között lehetőséget teremt az ingatlanpiacon, hogy a szakemberek és a fejlesztők ne csak piacokat, hanem több évtizedes városfejlesztési folyamatokat elemezzenek, majd megcélozzák a várható jövőt.

A befektetők előzetesen az elemzőkkel alapos piackutatást és kockázati vizsgálatot végeztetnek, komplex környezettanulmányt állítanak össze, hogy megértsék: vajon az adott telken vagy építési zónában érdemes-e lakó vagy kereskedelmi ingatlant fejleszteni. Meg kell vizsgálni az adott környék változásait, gyakran széleskörű ingatlan- és demográfiai adatokra támaszkodnak a befektetési lehetőségek felméréséhez. 

Ahhoz azonban, hogy valóban megértsük, merre fejlődik egy környék, szélesebb perspektívára és sokkal több történeti adatra van szükségünk. Az elemzőknek számos szempontot kell figyelembe venniük, így többek között a helyi gazdaságot is értékelniük kell, hogy milyen típusú vállalatok működnek itt, mennyire menő a tevékenységi körük, milyen embereket alkalmaznak, és egyáltalán mennyire versenyképesek ezek a cégek. 

Sőt, a helyi gazdaságpolitikát és önkormányzati víziót is figyelembe kell venniük, így többek között a helyi vezetés milyen fejlődési pályát tart kívánatosnak az adott negyedben, milyen típusú új épületeket engedélyez, egyáltalán merre tartanak. A beruházóknak szinte át kell élniük az adott környék hangulatát, meg kell ismerniük a múltját és a helyiek véleményét.

Minden múltbeli eseményt át kell rágni

Sok kis apró részletet kell összeilleszteni, amelyet az ember képtelen hatékonyan megvalósítani. Vagyis ismét előtérbe kerül a mesterséges intelligencia (MI), amely a múlt eseményeit és szeleteit szintetizálja, majd levonja a következtetést. Jól jön egy program, amely összegyűjti az összes releváns információt, és lehetővé teszi az eddigi strukturálatlan, több részletből összerakott vízió digitalizálását, ahol minden puzzleelem a helyére kerülhet. 

A mesterséges intelligencia összegyűjtheti az adott területről szóló múltbeli információkat, amely akár egy régi újságcikk vagy pletyka is lehet, de akár a demográfiai változásról és etnikai összetételről is képes érzelemmentesen értekezni. Akár több tízezer újságot, hírforrást néz át a MI, hogy megfejtse a fejlesztési terület perspektíváit.

Vannak már olyan programok, amelyek széles körű adatgyűjtése nemcsak ingatlan- és demográfiai adatokat foglal magában, hanem olyan kritikus tényezőket is, mint a helyi iparágak, a fejlesztési módszerek, a közbiztonsági statisztikák, a vállalkozások típusai, a szállítási-logisztikai lehetőségek, az építésügyi és ingatlanpiaci szabályozások, az infrastruktúra állapota és a szabadidős tevékenységek. 

Pontozásos győzelem vagy vereség?

Az ingatlannal kapcsolatos összes információ összegyűjtése után a program egy pontszámmal jellemzi az adott lokációt, zónát. A pontozási rendszer célja a lehetséges fejlesztés sikerének becslése. Az alacsony pontszám azt jelzi, hogy egy helyszín túl sok közös vonást mutat a sikertelen projektekkel, és ok-okozati összefüggések segítségével értékeli a lehetséges kimenetet. 

Azt gondolhatjuk, hogy ahol sok okos és tapasztalt szakember összegyűlik, ott csak sikeres  ingatlanprojektek valósulhatnak meg. Pedig a történelem jó sok bukást eredményezett már, vagyis az előrejelzések az MI segítségével jelentősen csökkenthetik a kockázatokat. A környék kutatása tehát a helyi kultúra és szokások megértését is jelenti, nem csak az ingatlanpiac elemzését. Már pedig az ingatlan az embereknek épül, és nem önmagában létező produktum.