Tömegesen váltak meg részvényektől az év első napjaiban a kínai kisbefektetők, miután a szeptemberi nagy fellángolást nem követte további áremelkedés az ázsiai ország részvénypiacán. A Reuters tudósítása szerint a piac gyenge teljesítményét egyrészt a gazdaságpolitikával szembeni csalódottság, a hamarosan hivatalba lépő Donald Trump által belengetett szigorúbb kereskedelmi politika és a nagy belföldi és külföldi intézményi befektetők távolmaradása együttesen okozzák.
Emlékezetes, hogy szeptember végén hatalmas száguldás játszódott le rövid leforgása alatt a kínai tőzsdéken miután a kormány a kínai jegybankkal (PBOC) karöltve régen nem látott nagyságú ösztönző csomagot jelentett be a komoly problémákkal küzdő gazdaság fellendítése érdekében. A vezető Shanghai Composite index mindössze három hét leforgása alatt közel 30 százalékot erősödött.
Ezzel ugyan pozitív tartományba lendült az index éves teljesítménye, azonban a gyors emelkedésben már nem volt akkora erő, hogy átüsse azt a 3500-3700 pont között húzódó sávot, amely 2018 óta immár sokadszor szabott gátat a kínai tőzsde további erősödésének.
Az október közepéig tartó heves emelkedést először hektikus sávozás majd lassú lecsúszás követte a piacon, e hét elejére a vezető indexek veszteségei már elérték a 10 százalékot az ősszel beállított csúcshoz képest.
Ha valóban megindul a kisbefektetők tömeges elvándorlása a piacról, az komoly problémákat okozhat a kínai gazdasági vezetés számára is. A kínai tőzsdéken ugyanis meglehetősen magas, 70 százalék körüli a lakossági befektetők súlya. Emiatt a tőzsde gyenge szereplésének komoly negatív hatása lehet az ázsiai gazdaság számára fontos lakossági fogyasztásra is.
A külföldi befektetők ősszel ugyan beszálltak az emelkedésbe, de ez inkább a gyorsan mozgó hedge fundok részéről volt tapasztalható és ők többségükben azóta már zárták a kínai piacon felvett vételi pozícióikat. A hagyományos, hosszabb távú, „vedd meg és tartsd” típusú stratégiát folytató külföldi intézmények inkább a partvonalon maradtak és kivártak a Goldman Sachs elemzői szerint.
Az idei év első napjai sem hoztak megnyugvást, hiszen ugyan a Trump által alkalmazandó korlátozások mikéntje még bizonytalan, azonban a leköszönő Biden kormányzat elég szorgalmasnak látszik a kínai cégekkel szembeni intézkedések terén. A héten feketelistára tették a Tencent Holdingsot és a Contemporary Amperex Technology-t a kínai hadsereggel való állítólagos kapcsolatai miatt, s közben fontolgatják a mesterséges intelligencia chipek exportjának újabb körös korlátozását. Erről bővebben itt írtunk.
„A piac gyenge teljesítménye tükrözi a számos bizonytalanságot, amit a gyengülő makroszámok, Trump beiktatása, az amerikai dollár erősödése jelent. Úgy gondolom, hogy a gyorsabban reagáló befektetők az első negyedévben távol maradhatnak a kínai piactól és megvárhatják, hogy a dolgok tisztázódjanak” – mondta Xin-Yao Ng, az abrdn Plc. szingapúri befektetési igazgatója a Bloombergnek.
„Ez a bizonytalanság talán márciusig is megmaradhat, amikor a kínai Népi Gyűlés és a Kommunista Párt vezető testületeinek éves ülése esedékes. Ekkor talán érkezhet újabb intézkedéscsomag bejelentése, amely lökést adhat a kínai tőzsdének” – tette hozzá.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!