Akár 82 százalékos valószínűsége is lehet annak, hogy a következő 30 évben 8-as vagy 9-es magnitúdójú földmozgás, úgynevezett megaföldrengés sújtja Japánt. Ez derült ki egy most bemutatott felmérésből, amelyet a szigetország kormánya megbízásából készítettek.
A Földrengéskutató Intézet korábban 74 és 81 százalék közé becsülte egy ilyen katasztrófa valószínűségét, ezt emelte meg legújabb kutatásában 75 és 82 százalék közé.
Az összeállítók egyúttal kiemelik, hogy egy ilyen földrengés a szigetország keleti partjainak jelentős részére kiterjedne, veszélybe sodorna mintegy 300 ezer embert, és hatalmas anyagi károkkal járna.
Az intézet részéről rámutattak arra, hogy 79 év telt el a legutóbbi, rekordméretű földrengés óta, és évről évre körülbelül egy százalékkal nő a valószínűsége egy újabb hasonló katasztrófának.
A 2012-ben közzétett kormányzati becslés szerint a Japánhoz tartozó kisebb szigeteket ilyen földrengés esetén akár 30 méteres magasságú cunami is elöntheti, és a szökőár pillanatok alatt elérheti az olyan sűrűn lakott szigeteket, mint Honsú és Sikoku.
A Japán központi részét alkotó Honsú szigettől délre mintegy 800 kilométer hosszúságban húzódó Nankai-árkot kiemelten figyelik, ugyanis már több pusztító hatású – 8-as és 9-es magnitúdó közötti – földrengés indult el onnan az utóbbi két évszázadban. Ezek a rendszerint párosával előforduló megaföldrengések gyakran cunamit is előidéznek, tovább súlyosbítva a pusztítást.
Több mint 200 éve, 1707-ben a Nankai-árkot egész hosszúságában rengések rázták meg, Japán történelmének második legerősebb földrengését okozva. A Fudzsi-hegy legutóbbi kitörését is előidéző földmozgás után 1854-ben újabb két megaföldrengést jegyeztek fel Japánban, majd egy-egy hasonlót 1944-ben és 1946-ban.
Japánban egyébként tavaly január 5-én mértek 7,5-es (japán skála szerint 7,6-es) erősségű földrengést Isikava prefektúrában, Vadzsimától 30 kilométerre északkeletre.
2025. január 13-án is 6,9-es erősségű földrengés rázta meg Japán délnyugati részét. A földrengés után cunamiriadót adtak ki a Kjúsú szigetén fekvő Miyazaki prefektúrára, valamint a Shikoku szigetén fekvő Kochi prefektúrára. Az érintett területeken élőket felszólították, hogy hagyják el otthonaikat, több vonatjáratot leállítottak.
A kínai állami média szerint a rengés épületkárokat okozott és számos halálos áldozatot követelt.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!