Sára Botond kérte Karácsony Gergelyt, hogy „ne kockáztasson, hanem újra gondolja át az ügyet".
„Budapest nem Bindzsisztán, de hogy Magyarországot azzá tették-e, az hamarosan kiderül. A mini-Dubaj vs. Parkváros vita végső soron erről szól" – írta vasárnapi Facebook-bejegyzésében a főpolgármester.
Karácsony Gergely szerint a jogi helyzet egyértelmű és világos. A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésére készült előterjesztésében összegezte is a tényeket, amelyek szerinte a következők.
- Az adásvételi szerződésben az eladó magyar állam tájékoztatta az arab milliárdost, hogy Rákosrendező területére a Budapesti Távhőszolgáltató Zrt.-nek - jelenlegi nevén BKM - Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.-nek - a Polgári Törvénykönyv alapján elővásárlási joga áll fenn.
- az adásvételi szerződés szerint a vételár első részletének megfizetésére az arab befektető az attól számított tíz napon belül köteles, hogy az elővásárlási jogról való lemondásról szóló nyilatkozatokat a magyar állam a részére bemutatta, vagy az elővásárlási jog gyakorlására nyitva álló határidő eredménytelenül telt el. Karácsony Gergely ezt egyébként azzal kommentálta: „Most szólok, nem fog eredménytelenül eltelni ez a bizonyos határidő."
- A Legfelsőbb Bíróság 2009-ben jogértelmezést adott az elővásárlási jog gyakorlásával összefüggő egyes kérdésekről. Ennek megfelelően az elővásárlási jogosultság a teljes ingatlancsomagra vonatkozik.
„A fővárosnak tehát az egész rákosrendezői területre elővásárlási joga van, és ez semmiféle harmadik személy, se a magyar, se az egyesült arab emirátusokbéli kormány, sem semmilyen ilyen-olyan oligarcha kegyes jóváhagyásától nem függ. És pont"
- Az elővásárlási jog gyakorlására a magyar állam vagyonkezelőjének fel kell hívnia a Budapesti Közművek Zrt-t. Abban az esetben, ha az elővásárlási jogot megsérti a magyar állam, a fővárosi cég haladéktalanul pert indít a jogszabályoknak megfelelően az eladó, vagyis a magyar állam, és a vevő, vagyis az arab milliárdos ellen is.
- A BKM a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű értékesítéséből származó bevételéből – amelyet a cég nonprofit jellege miatt osztalékként nem vonhat el a tulajdonos Fővárosi Önkormányzat – a rákosrendezői ingatlanok vételárának kifizetését teljesíteni tudja.
„Persze felkészülünk arra is, hogy a magyar kormány meg akarja sérteni a hatályos törvényeket, hogy az elővásárlási jogunkat kijátszva akarja odaadni Budapest aranytartalékát az arab befektetőnek. Ennek elkerülésére Budapest minden szükséges jogorvoslati eljárást igénybe fog venni."
„Elővásárlási jogunk van, élni fogunk vele, és akkor Budapestet és a budapestieket szolgáló fejlesztés valósulhat meg a Rákosrendezőn, mutyi helyett átlátható versennyel"
– hangsúlyozta a főpolgármester.
Jelezte, hogy a Fővárosi Közgyűlés szerdán megtárgyalja az előterjesztését. Szerinte valójában három egyszerű kérdésre kell válaszolniuk a képviselőknek:
- Budapest jövőjét szolgálják vagy a kormányzati mutyit;
- kevesek luxusát szolgálják vagy a budapestiek megfizethető lakhatását;
- Budapest vagy Bindzsisztán?
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Fontos bejelentést tett a minisztérium: komoly összeg maradt meg a programból, meghosszabbítják a határidőt

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?

Távolodunk a 400-as eurótól, így zárta a napot a forint
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Tízezres órabér, és akár még nyaralhat is - mégis lasszóval kell fogni a munkaerőt?
