„Kivételek és mentességek nélkül" jelentősen, 10-ről 25 százalékra emelte az acél- és alumíniumimportra kivetett vámokat Donald Trump - számolt be a Reuters.
A Fehér Ház illetékese megerősítette, hogy az intézkedések március 4-én lépnek hatályba.
Kapcsolódó
A vámok több millió tonna acél- és alumíniumimportra vonatkoznak, amelyek elsősorban Kanadából, Brazíliából, Mexikóból és Dél-Koreából érkeztek eddig az Egyesült Államokba.
Trump ugyanakkor jelezte, hogy „nagyon megfontolja" Ausztrália kérését, miszerint mentesítse az acélvám alól az országot az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi hiánya miatt.
Az elnök a vámdöntést kommentálva úgy fogalmazott, hogy „egyaránt sújtanak bennünket barátok és ellenfelek, itt az idő, hogy a nagyszerű iparaink visszatérjenek Amerikába". Jelezte azt is:
további hasonló intézkedések várhatók a gyógyszeripari termékekkel kapcsolatban.
Az elnök már vasárnap kilátásba helyezte az acél- és alumíniumvámot, amikor újságírók kérdésére közölte, hogy döntése minden országra, így Mexikóra és Kanadára is vonatkozik majd. Azt is hozzátette, hogy kedden vagy szerdán további országokra nézve „kölcsönösségi alapú" átfogó vámpolitikát ismertet.
„Ők 130 százalékra vámolnak bennünket és mi semmivel nem terheljük őket, ez nem fog így maradni" - fogalmazott.
Donald Trump a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban a vámpolitikája célját illetően kijelentette,
nem fogja hagyni, hogy kihasználják az Egyesült Államokat. Az amerikai autóipar támogatása érdekében pedig kilátásba helyezte, hogy 50, vagy akár 100 százalékos vámot vezet be az importált gépjárművekre.
Azzal kapcsolatosan, hogy más országok megtorló lépéseket helyeznek kilátásba az új vámok miatt Trump kijelentette: „Nem bánom".
Márpedig a reakciók sorra érkeznek.
Francois-Philippe Champagne kanadai innovációs, tudományos és ipari miniszter kijelentette, hogy teljesen indokolatlan az Egyesült Államok közeli szövetségesétől, Kanadától származó acélra és alumíniumra kivetett vám. A miniszter hozzátette, hogy Ottawa nemzetközi partnereivel is egyeztetni kíván ebben a kérdésben. Justin Trudeau kanadai miniszterelnök egyelőre nem kommentálta Donald Trump döntését.
Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök még azelőtt beszélt telefonon az amerikai elnökkel, hogy az bejelentette volna a fémvámokat. Ausztrália mentességkérő érvei között szerepelt, hogy az országnak a 20. század közepe óta kereskedelmi deficitje van az Egyesült Államokkal szemben, és az ausztrál BlueScope acélgyártó több ezer munkavállalót foglalkoztat az Egyesült Államokban. Ausztrália egyébként csak kis részesedéssel rendelkezik az Egyesült Államok piacán.
Trump először 2018-ban vette célba az acélt és alumíniumot a hidegháborús nemzetbiztonsági törvény értelmében. Később több országnak is mentességet adott, köztük Kanadának, Mexikónak és Ausztráliának, és vámmentes kvóta-megállapodásokat kötött Brazíliával, Dél-Koreával és Argentínával.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Grönlandot elözönlik az amerikaiak, a tettrekészek Párizsban gyülekeztek

Egy új NAV-os húzás kesztyűs kézzel bánik a jogkövető adózókkal, de sokba fájhat a mulasztás

Hatalmas Trump-fordulatot remélnek a héten

Nincs még vége, sőt: tovább terhedhet a hepatitis A-járvány, erre kell figyelnünk

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő
