Pogátsa Zoltán, a Soproni Egyetem docense is elmondta véleményét a Gazdasági Évnyitón elhangzottakról. A délelőtti konferencián Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt, hogy
Magyarország adózási szempontból a hetedik legversenyképesebb a fejlett országok között, „az adócsökkentések kormánya vagyunk”.
A közgazdász némiképp árnyalta a képet, ugyanis szerinte „intenzív gazdasági paradigmára lenne szükség”: tehát azok az emberek, akik ma dolgoznak, azoknak magasabb hozzáadott értéken kellene dolgozniuk. „Ehhez azonban több befektetésre lenne szükség például az oktatásba, az egészségügybe, infrastruktúrába vagy épp a szociálpolitikába. Ehhez viszont szükségesek az ezek adóbevételek.”
„Ha mi abban akarunk versenyezni, hogy minél alacsonyabb adókat működtetünk, akkor nem lesz elég pénz ezek megfinanszírozására”
– fogalmazott az egyetemi docens.

Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos az Indexnek korábban arról beszélt, hogy célszerű lenne, hogy a hozzáadott érték, és a tudás domináljon a magyar gazdaságon belül is.
Ez Pogátsa Zoltán szerint célként ugyan elhangzik, de „a céltételezés nem egyenlő a konkrét lépésekkel”.
Egy magas hozzáadott értékű gazdasághoz minél több befektetésre van szükség a humántőkébe
– oktatási, egészségügyi minisztériumokra van szükség elsősorban, majd ezek költségvetésének a növelésére. „Ez beruházást igénylő műfaj” – tette hozzá. A közgazdász néhány országot és régiót példaként is megemlített – távol-keleti országok, Izrael vagy épp Írország –, ahol rengeteg pénzt fektettek ezekbe az ágazatokba.
Az egyetemi docens szerint
olyan konkrét lépésekre van szükség, melyek legalább azt megfogalmazzák, „hogyan tudjuk ezeket a beruházásokat a tudásba eszközölni”.
Legolvasottabb

Megjelent egy új várólista-protokoll: betegek tízezreinek változhat meg az élete

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Drasztikus átalakulás előtt a Gazprom: történelmi a bukás

Gödöllőn elszakadt a cérna, a szakrendelőt átadják az államnak

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Közelharcot vívnak a budapesti panelekért: idáig kúszott fel az áruk

Itt a jelentés a tavalyi költségvetési egyenlegről

Bajban a juhászok: zuhan a bárány ára a járvány miatt

Búcsút inthetünk a papírnyugtáknak, bekopogtatnak az e-pénztárgépek
