Az Egyesült Államok azt tervezi, hogy már április 2-án átfogó vámokat vet ki globális partnereire. Franciaország csatlakozott az EU-tagállamok azon kis csoportjához, amelyek úgy vélik, hogy az úgynevezett kényszer-ellenes eszköznek terítéken kell lennie még akkor is, ha nem ez a preferált intézkedés. Donald Trump vámokat használ arra, hogy tisztességtelenül politikai változtatásokra kényszerítse a blokkot – írta a Bloomberg.
Az Egyesült Államok azt tervezi, hogy már április 2-án átfogó vámokat vet ki a globális partnerekre. Trump úgy véli, ezek a vámok orvosolják a szerinte tisztességtelen, nem vámjellegű akadályokat, például azt, hogy az országok hogyan szedik be az adókat, beleértve az EU hozzáadottérték-adóját is.
Az EU azt állítja, hogy áfája méltányos, megkülönböztetéstől mentes adó, amely egyaránt vonatkozik a belföldi és az importált árukra.
A számos feltételhez és lépéshez kötött kényszerellenes eszköz lehetővé tenné az EU számára, hogy megtorló válaszlépések széles skáláját alkalmazza, beleértve a kereskedelem és a szolgáltatások korlátozását, valamint bizonyos szellemi tulajdonjogokat, illetve a közvetlen külföldi befektetéseket és a közbeszerzésekhez való hozzáférést.
Trump ebben a hónapban 25 százalékos vámot vetett ki az acél- és alumíniumimportra, ami arra késztette az EU-t, hogy bejelentse saját megtorló vámját, akár 26 milliárd euró (28,1 milliárd dollár) értékű amerikai árura, ami fájhat az amerikai gazdaságnak. Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve azonban jelenleg nem fontolgatja a kényszerellenes eszköz bevetését
– mondta egy névtelenül nyilatkozó munkatárs.
Egy másik személy szerint az EU-nak először meg kellett várnia, milyen vámokat jelent be az Egyesült Államok április 2-án, és hogy alkalmazható-e a kényszerellenes eszköz.
Az EU kereskedelmi és gazdasági biztosa, Maros Sefcovic szerdán azt mondta, a bizottságnak folytatnia kell az előkészületeket és rugalmasan kell kezelnie azokat. Emiatt várhatóan az EU nem fog olyan gyorsan reagálni Trump közelgő intézkedéseire, mint a fémvita kapcsán.
Sefcovic azt is bejelentette, hogy a blokk fémvámokra adott válasza április közepére csúszik, ez pedig több időt biztosít az Egyesült Államokkal való tárgyalásokra. Az ellenintézkedéseket csak végső esetben alkalmazzák, és annak arányosnak kell lenniük a sérülés mértékével.
A bizottság javasolhatja az eszköz használatát, de ezután a tagállamok feladata annak eldöntése, hogy bevessék-e a kényszerítést.
Trump az EU-ra is lecsap, szétadóztatja a gépjáműveket
Donald Trump bejelentette, hogy 25 százalékos vámot vet ki az Európai Unióban előállított termékekre, elsősorban az autóipart célozva. Az amerikai elnök szerint az EU azért jött létre, hogy kitoljanak az Egyesült Államokkal.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Fontos bejelentést tett a minisztérium: komoly összeg maradt meg a programból, meghosszabbítják a határidőt

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?

Távolodunk a 400-as eurótól, így zárta a napot a forint
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Tízezres órabér, és akár még nyaralhat is - mégis lasszóval kell fogni a munkaerőt?
