Az izraeli hadsereg (IDF) ismét kiterjeszti a katonai műveleteket a gázai övezet teljes területére, az északi és a déli sávban egyaránt. Eközben a Hamász bejelentette egy magasrangú politikai vezetőjének az elvesztését.
A Donald Trump beiktatása előtt megkötött tűzszünet után a felek betartották a megállapodás első – a túszok el- és a segélyszállítmányok beengedését, a palesztinok hazatérését és az izraeli csapatok kivonulását előíró – szakaszát. Azonban az összes túsz szabadon bocsátását előirányzó második szakaszt már nem teljesítették a felek, amire válaszul az IDF leállította a Gázai övezetbe irányuló humanitárius segélynyújtást, és lezárta az átkelőhelyeket.
Ha a túszokat nem engedik szabadon, Izrael továbbra is egyre több területet foglal el állandó ellenőrzés céljából az övezetben
– jelentette be Izrael Katz, jeruzsálemi védelmi miniszter.
Hamász egyik fő vezetője is elesett
Ennek jegyében újra indította a Hamász elleni akciókat izraeli hadsereg, közölve, hogy mindaddig folytatja, amíg az összes élő és elhunyt túszt ki nem adják. A véderő csapatai szombaton kezdték meg a műveleteket az észak-gázai Beit Hanoun térségében, vasárnap reggel pedig Rafah körzetében – írja az Euronews.
Az övezet középső részén fekvő Hán Júnisz elleni légicsapásban 23 áldozat között életét vesztette a Hamász politikai irodájának tagja, Szalah al-Bardavil és felesége. A politikus a nemzeti törvényhozás képviselője volt a palesztin önkormányzatban. A terrorszervezet legfőbb katonai parancsnokainak halála óta al-Bardavil számított a csoport meghatározó politikai vezetőjének.
Washington hallgat
Az IDF közölte: a légicsapások egyben válaszok is voltak arra két hordozórakétára, melyeket Gáza északi részéről lőttek ki Askelon városra. A hadsereg szerint a Hamász szándékosan helyezte el a kilövőt egy humanitárius zóna közelében, Al-Furqan szomszédságában.
Az elmúlt napok offenzívája során Izrael nem könyvelt el emberveszteséget, sem sebesülteket.
Washingtonból vasárnapig nem érkezett reakció vagy bármilyen megjegyzés az új offenzíva kapcsán, ami megerősíti azt a korábbi vélekedést, hogy Trump elnök teljes mértékben Izraelre bízza, hogy milyen további lépéseket tegyen meg Gázában. Mint megírtuk, az amerikai államfő a megválasztása után súlyosan megfenyegette a palesztin terrorszervezetet: pokoli árat kell fizetniük, ha a túszokat a január 20-i elnöki beiktatása előtt sem engedik el.
Riviérát építene Gázában az Arab Liga is, átvennék a kezdeményezést Trumptól
Egyiptom 53 milliárd dollárra becsülte a lerombolt övezet újjáépítésének költségeit új kikötővel és repülőtérrel, egyben kizárnák a Hamászt a kormányzásból. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint az arab vezetők a palesztin lakosság helyben maradását szeretnék Trump kitelepítéssel egybekötött fejlesztési tervével szemben, mivel csak így tartják a kétállami megoldást kivitelezhetőnek. Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Hatalmas robbanással vált a tűz martalékává Putyin limuzinja, kitört a pánik Moszkvában – videó

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő

Egyet tippelhet melyik uniós országban a legveszélyesebb a sofőrök vezetési stílusa

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Ezzel a tuti trükkel az Ön gyermeke is simán leérettségizik

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt
