A magyar gazdaságpolitika lépésről lépésre lesz egyre kiszámíthatóbb, ami jó üzenet a befektetők felé − mondta a CNBC-nek Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára. Nincs választási költségvetési terv 2014-re, ilyen nem is lehet, hiszen a kormánynak a legfontosabb, hogy egyértelműen a GDP 3 százaléka alatt tartsa a költségvetési hiányt − hangsúlyozta az államtitkár. Cséfalvay a Magyarország és Brüsszel közötti vitákról is beszélt, szerinte ezek Európa vízióiról szólnak, arról, hogy szükség van-e egy ennél is központosítottabb unióra.
A CNBC összeállításában megszólalt Katona Zsolt, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezérigazgatója is, aki hangsúlyozta, az utóbbi években nem volt komoly befektetői étvágy a magyar részvények iránt, hiszen egyrészt a kormány nem támogatta a tőkepiacot új privatizációkkal, másrészt a különadók bizonyos szektorokat kiszámíthatatlanná tettek. Szerinte ez a bizonytalanság mostanra véget ért, megszülettek a költségvetési hiányt csökkentő intézkedések. A makroadatok azt mutatják, hogy Magyarország jó úton jár, ezt támasztotta alá a hétfői, ötszörösen túljegyzett dollárkötvény-kibocsátás is, vagyis van befektetői érdeklődés a magyar eszközökre − mondta Katona.
Nem Magyarország és Horvátország között van vita, a tárgyalások arról szólnak, milyen legyen az INA működési modellje a jövőben − mondta a CNBC-nek Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója. A magyar cég szerint az INA-nak piaci alapon kell működnie, a horvát kormány néhány tagja és bizonyos üzleti körök azonban azt szeretnék elérni, hogy egyfajta állami vállalatként működjön a horvát energiacég. Hernádi szerint a magyar kormány ugyan 2011-ben megvette a Mol több mint 20 százalékát, az irányítási modell azonban nem változott, a magyar cég továbbra is piaci alapon működik. A rezsicsökkentés kapcsán Hernádi elmondta, vannak olyan piaci szereplők, amelyek elégedetlenek a mostani környezettel Magyarországon, nekik a kormány felajánlotta, hogy megvásárolja őket külföldi tulajdonosuktól, a megváltozott viszonyok között nem biztos, hogy mindenki tovább kíván működni.
Szerző: Beke Károly