A Magyar Telekom Nyrt. 12,2 milliárd forint nettó eredményt ért el 2013 második negyedévében, ami jóval meghaladja a Napi Gazdaság 11 milliárd forintos elemzői konszenzusát. Ráadásul a profit 14,3 százalékkal több az egy évvel korábbinál is, ami a pénzügyi költségek mérséklődésének és az alacsonyabb értékcsökkenési leírásnak köszönhető. Szabó János, a cég pénzügyi vezérigazgató-helyettese szerint a jó eredmény a kemény munka gyümölcse. A nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült, konszolidált tőzsdei gyorsjelentés szerint az árbevétel a második negyedévben 156,9 milliárd forint volt, ami 7,9 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Ez is jelentősen jobb eredmény, mint amit az elemzők vártak. Ugyanakkor a javulás elsősorban az energiaszolgáltatásból származó bevételek és a mobilkészülék-értékesítések nagymértékű növekedésének tudható be − áll a jelentésben. Az EBITDA kisebb mértékben, 0,3 százalékkal, 49,8 milliárd forintra nőtt, ami szintén magasabb egy picivel annál, mint amit az elemzők reméltek. Így az EBITDA-ráta 31,7 százalékot ért, ami viszont kisebb az egy évvel korábbi 34,1 százaléknál. Az EBITDA-ráta csökkenésének oka, hogy nőtt az alacsonyabb jövedelmezőségű energiakiskereskedelmi, készülékértékesítési és RI/IT bevételek hozzájárulása, amit csak részben ellensúlyozott a működési költségek és az EBITDA-t terhelő adók csökkenése.

Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója a gyorsjelentésben le is szögezi, hogy nagyon büszke a 2013. második negyedéves teljesítményre, mivel továbbra is folytatták a növekedést. Azon kívül, hogy Magyarországon minden szegmensben tovább erősítették piaci pozíciójukat, az ügyfélmegtartási erőfeszítéseknek köszönhetően minimalizálni tudták a lemorzsolódást a magas jövedelmezőségű vezetékes hang szegmensben. A vezérigazgató szerint ez igazolja azt a stratégiát, hogy a különböző szolgáltatásokat és készülékeket az alap távközlési szolgáltatásokhoz kapcsolják. Mindezek együttesen biztató trendet mutatnak és a változatlanul szigorú költségstratégiával párosulva azt eredményezték, hogy 2013 második negyedévében a csoport EBITDA-ja változatlan volt az egy évvel korábbihoz képest.

A magyar piac javulása mellett viszont Macedóniában a piaci környezet továbbra is kihívásokkal teli. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az agresszív árazási verseny kedvezőtlenül hat a bevételekre és a nyereségességre. Mindezek mellett azonban a cég megőrizte a 48 százalékot meghaladó mobilhangpiaci részesedését, miközben a macedón leányvállalat új 800 és 1800 MHz-es spektrumú frekvenciablokkokat szerzett 10,3 millió euróért. Ez azért fontos befektetés, mert lehetővé teszi, hogy 2013 végétől 4G technológián keresztül szupergyors mobiladat-szolgáltatást nyújtson a cég Macedóniában. Ennek ellenére a macedóniai helyzet rosszabb, mint ahogyan a cég vezetői előzetesen számoltak vele.

Magyar Telekom-adatok (milliárd forint)
2012. II. n.-év2013. II. n.-év
Árbevétel145,462156,907
EBITDA49,62549,751
Nettó nyereség10,67913,837
Nettó adósság324,179342,58
Különadók6,15,3
Forrás: Forrás: a Magyar Telekom gyorsjelentése

A kapcsolt szolgáltatások ugyanakkor változatlanul segítik a bevételnövekedést és javítják a nyereségességet, így terveik szerint a jövőben is folytatják ezeknek az értékesítését. Ez főleg az energiaszegmensre vonatkozik, ahol tovább tárgyalnak a kormánnyal valamilyen megoldás ügyében, de eredmény csak október környékén várható Szabó szerint. Viszont az eddigi stagnáló előrejelzés helyett már a bevételek emelkedését várják idén, mivel azonban a növekedést az alacsonyabb jövedelmezőségű tevékenységek hozzák, ezért megerősítették a június végén, a távközlési adó változását követően bejelentett 9−12 százalékos visszaesést célzó EBITDA-célkitűzést, és továbbra is arra számítanak, hogy a CAPEX (a spektrumakvizícióra fordított összegek nélkül) mintegy 5 százalékkal csökken az idén. Az EBITDA esetében azonban igyekeznek a kisebb esést elérni.

Az egész első félévet vizsgálva az üzleti tevékenységből származó nettó cash flow 22,1 milliárd forinttal csökkent, 41,5 milliárd forintra. A csökkenés oka a múlt év első félévéhez képest az volt, hogy 12,4 milliárd forinttal alacsonyabb lett az EBITDA-szint. Ezt részben a 2013 első negyedévében könyvelt 7,3 milliárd forint közműadó, valamint a működőtőke alakulásában bekövetkezett kedvezőtlen változások okozták. A szabad készpénzmennyiség 2013 első félévében 4,1 milliárd forinttal, 3,8 milliárd forintra csökkent, úgy, hogy az alacsonyabb működési cash flow-t részben ellensúlyozta, hogy kevesebbet költöttek beruházásokra.
A nettó adósságállomány az első félév végére 342,6 milliárd forintra nőtt. Így a nettó eladósodottsági ráta az összes tőkére vetítve 41,8 százalékra emelkedett a májusi osztalékfizetés miatt. Vagyis a cég a korábban megcélzott 40 százalékos felső korlát fölé került, ami az egyetlen komolyabb negatívum a jelentésben.

Az első elemzői reakciók ennek megfelelően dicsérik is a negyedéves számokat, ugyanakkor azt szinte mindenhol kiemelik, hogy az idei osztalék szinte biztosan nem tartható. Így csak a csökkenés mértéke kérdéses, de mivel az EBITDA-várakozáson nem változtattak, 30 forintnál sokkal nagyobb osztalékra nem szabad számítani. A jelenlegi szinten azonban egyesek szerint így is vonzó a részvény, mások szerint viszont érdemes inkább kivárni, hogy milyen kormányzati intézkedések jönnek az ősszel.

Kép: Napi grafikonok