Az E-Star előzetes egyezségi javaslatban kéri valamennyi nyilvántartásba vett hitelezőjétől a nyilvántartásba vett követelése részbeni elengedését. A bejelentés szerint a biztosított hitelezői kategóriában a kért elengedés mértéke a tőkekövetelésre vetítve nulla százalék, a nem biztosított hitelezői kategóriában pedig 54,2 százalék. A cég azonban azt is közölte, hogy a teljes bejelentett hitelállományt még nem tudták feldolgozni, így változhat az összeg. A fennmaradó tartozások rendezését a hitelezők felé a jövőben várhatóan termelődő készpénzből fizetné vissza az E-Star − tehát elmaradhat az 50 millió darab részvény kibocsátásával tervezett tőkeemelés, ami nagyon jó hír a részvényeseknek. Az árfolyam ugrott is 15 százalékot a hírre.

Az E-Star a terveiben a várható bevételekkel (itt a szerződésben szereplő díjakhoz képest 90 százalékos aránnyal számoltak) szembeállította a működéshez feltétlenül szükséges kiadásokat, majd az így képződő pozitív pénzállományt tervezi arányosan szétosztani. A pénz alapvetően három forrásból származhat: az E-Star működése során termelődő készpénzből, a vállalat által tulajdonolt, pozitív eredménnyel és cash flow-val rendelkező cégek osztalékfizetéséből, valamint ezek kötelezettségteljesítéséből. Osztalék fizetése az E-Star Escótól várható, amelynek pillanatnyilag három, várhatóan készpénzt is termelő projektje fut. A 2013−2016-ig terjedő időszakban termelt készpénz a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé fennálló 470 millió forintos saját adótartozás kifizetését biztosítja, a hitelezői követelések kielégítése csak a 2017-es üzleti évtől lehetséges.

Kép: Napi grafikonok

A készpénztermelés a lengyel operációnál a legerősebb, a projektekhez felvett hitelek azonban az E-Star irányába történő kifizetéseket jó ideig korlátozzák. A BZ WBK által folyósított hitel lejárata 5 év, a hitelszerződés azonban feltételként kiköti, hogy a futamidő alatt nem lehet osztalékot fizetni. Az E-Star a hitel esetében változatlan feltételekkel való meghosszabbítással számol további 7 évre, a hitelezői követelések rendezésére fordítható osztalékbevétellel a lengyel projektekből legkorábban 2025-ben lehet számolni. Ezek az osztalékfizetések az E-Star számításai szerint fedezik az akkorra még fennmaradó tartozás túlnyomó részét. Romániában csak a gyergyószentmiklósi beruházás termel pozitív eredményt készpénz szinten is. Az E-Starral szembeni kötelezettségek rendezése 2013-ban megkezdődik a tervek szerint és a 15 éves kielégítési időszak végéig biztosít készpénzt.

Az egyezséggel is egyértelműen a biztosított kategóriában lévő hitelezők járnak jól, akik ráadásul gyorsan pénzükhöz is jutnak, hiszen a megállapodás szerint ők a követelésüket teljes egészében visszakapják két részletben. Az elsőt legkésőbb 2013. december 31-ig, ami a teljes összeg 82,8192 százalékát jelenti. A fennmaradó összeget legkésőbb 2014. december 31-én kapják meg az érintettek. Ugyanakkor a többi hitelezőnek, ahová például a kötvényesek is tartoznak, 14 évig várni kell, hogy megkapják a pénzüket, és a legnagyobb részhez csak 11 év múlva jutnak hozzá. Az egyezségi javaslat kiemeli, ha a hitelezők ebben a formában nem fogadják el a javaslatot, az E-Star folytatja majd a tárgyalásokat a megállapodás érdekében és új egyezségi tárgyalást hív össze. Abban az esetben, ha a hitelezők az egyezségi javaslat átdolgozását kérik, a társaság a csődvédelem által biztosított moratórium 120 nappal történő meghosszabbítását kéri.

A sikerhez a hitelezők több mint felének igen szavazatára volna szükség. Valószínűleg a biztosított kategóriában lévők 100 százaléka elfogadja majd ezt a javaslatot, de kérdés, hogy ez mire elég. Az E-Star vezetői azonban pontosan látják már az arányokat, és valószínűleg ezzel a lépéssel biztosítottnak látják a megegyezést. A kötvényesek sem járnak rosszul, hiszen a korábbi ajánlatnál jóval több pénzt kaphatnak − igaz, arra sokat kell várniuk.