Meglepő eredményt hozott a Budapesti Értéktőzsdén az elmúlt fél év − talán túlzás nélkül − legjobban várt piaci eseménye, az MSCI index átsúlyozása. A várakozásoknak megfelelően jelentős mennyiségű Richter-részvényt vásároltak az alapok a tegnapi kereskedés záró szakaszában, mintegy 7,55 millió papírt, aminek hatására az árfolyam is hároméves csúcsra, 4540 forintra emelkedett. Nem váltak valóra tehát azok a félelmek, amelyek szerint már olyan sok befektető olyan nagy mennyiségű papírt halmozott fel az átsúlyozásra, hogy végül a döntő pillanatban már nem tud emelkedni a gyógyszerrészvény árfolyama. Az elemzők a súlyozás által érintett mennyiséget kissé túlbecsülték, vagy − ami inkább valószínű − több alap előrehozhatta vásárlásait és − legalábbis részben − már korábban feltankolt a részvényekből. Így alakulhatott, hogy a várt 10 és 22 millió közötti darabszámnál végül kevesebb papír cserélt gazdát a tegnapi zárásban.

A meglepetést inkább a Magyar Telekom áralakulása szolgáltatta. Az egyik nagy, magyar hátterű brókercég már hétfőn a távközlési részvények vételére vonatkozó kereskedési ötletet fogalmazott meg, ami külföldi hírügynökségeken is megjelent. A telefonpapír árfolyama így tegnap napközben folyamatosan emelkedett, miközben az MSCI indexből való kikerülés miatt mindenki esést várt. Volt olyan befektető, aki 289 forintot is megadott a papírokért a kereskedés szabad szakaszában, vagy mert nem akart lemaradni, vagy mert shortot kellett zárnia. A záró szakasz aztán valóban alacsonyabb árat hozott, de csak a szabad szakaszhoz képest: 281 forinton 34 millió Telekom-részvény cserélt gazdát. Korábban az elemzők 10 és 40 millió darabra becsülték a várható kínálatot, ennek inkább a felső sávja teljesült, így aki akart, vehetett a részvényből, bár nem ez volt a legalacsonyabb ár az elmúlt napokban. Harcsa Norbert, az Ipopema elemzője ezzel kapcsolatban elmondta, november közepe óta folyamatosan érezhető volt, hogy 275-ön erős vételi érdeklődés van a papírra és a tőkeáramlásból következtethetően olyan kül- és belföldi alapok is megjelentek a vevői oldalon, amelyek nem rövid távra vásárolnak, vélhetően értékeltségi alapon látnak fantáziát a részvényben ezen az árszinten. A Telekom várható áralakulása ugyanakkor még kérdéses, a papír az indexből való kikerülés november 7-i bejelentése óta a 275−289 forintos zónában mozog. Ahhoz, hogy fordulatról lehessen beszélni, illene átlépnie az 50 napos mozgóátlagot, ami 297 forintnál húzódik − tette hozzá.

Ugyancsak meglepetést okozott, hogy jelentős eladó tételek jelentek meg OTP-ből és Molból is, előbbiből egymillió, az olajpapírból 200 ezer darabos forgalmat hozott a záró szakasz. Az elemzők alulbecsülték a két magyar blue chip súlycsökkenésének hatásait, Molból 20−25 ezres, OTP-ből valamivel százezer feletti kínálatra számítottak. Mindkét papír jelentősen esett, a Mol 4,6, az OTP 2,2 százalékkal, alighanem azért, mert a piaci szereplők a Telekomra és a Richterre koncentráltak, és egyszerűen nem tették be vételeiket. Az Ipopema elemzője éppen ezért arra számít, hogy szerdán ennél a két papírnál jöhet egy felpattanás. A vártnál nagyobb forgalmat Sinka Csaba, a KBC Equitas elemzője azzal magyarázta, hogy nemcsak a passzívan, hanem az aktívan kezelt alapoknak is át kellett súlyozniuk portfóliójukat, és az, hogy ezt mikor hajtják végre, lényegében kiszámíthatatlan. Vélhetően többen közülük úgy döntöttek, hogy biztosra mennek és csak a tegnapi zárásban adnak el.

Szerző: Molnár Gergely