Ritkán szól egyszerre annyi erős érv egy részvény emelkedése mellett, mint amennyi a Richter esetében 2013 őszére összeállt. A papírt a fundamentális tényezők − igaz, ezek részben csak várakozások − és a tőkeáramlás egyszerre támogatja, ez a kettős hatás okozta a részvényfelaprózás júliusi bejelentése óta, vagyis három hónap alatt produkált 17,5 százalékos rallyt.

A fundamentumok köréből három dolog említhető meg, ami igazi sztorit jelent a gyógyszerpapírban. A befektetők által leginkább kedvelt történet a Richter originális kutatása alapján fejlesztett Cariprazine, a pszichés megbetegedések bizonyos fajtáira (bipoláris mánia, skizofrénia) alkalmazható gyógyszer, de folyamatban vannak a klinikai kutatások a depresszió indikációra is. Amennyiben az amerikai hatóságok megadják az engedélyt, a magyar gyógyszergyár olyan piacon hasíthat ki magának részesedést, ami csak Amerikában hárommilliárd dolláros. A Richter amerikai partnerével, a Foresttel tavaly novemberben adta be az engedélykérelmet, és a piac arra számít, hogy november végén-december elején megérkezhet a jóváhagyás, ám a Richter legutóbbi közlése szerint ez akár át is húzódhat 2014 elejére. Ez részben egyszeri mérföldkő-bevételt jelentene a magyar társaságnak, a forgalmazás 2014 első félévének végére tehető megindulásával pedig valószínűleg royaltyt fog kapni az eladások után.

Szintén originális kutatás eredménye a méhmióma kezelésére alkalmazott Esmya, amelyre eddig súlyos eurómilliókat költött a cég, vagyis a költségek nagy része már jelentkezett, az eladások felfutása viszont csak most várható. Az idei első félévben hatmillió euró bevétel származott a gyógyszerből, ám a társaság százmilliós célt tűzött ki, elsősorban Nyugat-Európából, de például nemrég szerezte meg a társaság a latin-amerikai forgalmazási jogokat is. A harmadik terület a Richter kínai aktivizálódása, ahol már közvetlenül van jelen és saját értékesítő csapatot épít. Az első félévben négyszeresére, 25 millió euróra nőtt a forgalom, igaz, ebből tízmillió előszállításoknak köszönhető. A társaság várakozásai szerint idén így is 35 millió euró bevétele származhat Kínából, és a következő években folytatódhat a lendületes növekedés.

Kép: Napi grafikonok

Miután a magyar blue chipek legalább fele a különadók és más kormányzati beavatkozások miatt nem ér annyit, amennyit érhetne, fontos kiemelni, hogy a gyógyszerszektor exporttevékenységét nem érintik ilyen intézkedések. A 90 százalékos exportaránnyal rendelkező Richter részvénye így jobban felkeltheti a külföldi befektetők érdeklődését is.

Az emelkedést támogató legközvetlenebb hatás viszont nem ezzel, hanem a tőkeáramlással kapcsolatos. Elsősorban az MSCI-átsúlyozás egyre biztosabb pozitív hatása, másrészt az Egis-ajánlat miatt napról napra felszabaduló összegek újrabefektetésének igénye járult hozzá az elmúlt egy hét megugrásához. A befektetők körében tavasz óta egyre jobban terjed, hogy a novemberi felülvizsgálatkor a Richter részvénye visszakerül az MSCI-indexekbe, ahonnan tavaly novemberben kiesett az alacsony likviditás miatt. Azóta − részben a sikeres részvényfelaprózásnak köszönhetően − a forgalom felpörgött, így a részvény minden kritériumot teljesített, ami a visszakerüléshez szükséges. Az MSCI-indexbe való visszakerülés alapját szeptember utolsó tíz kereskedési napjának forgalma adta, a következő fontos dátum november 7-e lesz, ezen a napon este publikálják az új indexösszetételt és a súlyokat. A tényleges átsúlyozásra november 29-én pénteken zárásban kerülhet majd sor.

Egyes várakozások szerin az indexkövető alapok, etf-ek részéről mintegy 400 millió dollárnyi kereslet jelenhet meg a Richter-papírok piacán, ami 88 milliárd forintnak felel meg, vagyis 22 millió részvényt kellene vásárolniuk az intézményi befektetőknek. Erre a tapasztalatok szerint november 7. és november 29. között, ezen belül is döntően az utolsó napon kerülhet sor, ami − függetlenül attól, hogy addig milyen magasra jut el az árfolyam − újabb jelentős lökést adhat a papírnak. Mivel az elmúlt hetekben nagyon intenzív volt a felfelé mozgás, és befektetői körökben jószerivel "a csapból is Richter folyik", többen szkeptikusabban látják a részvény jövőjét, mondván, túl sokan spekulálnak már az átsúlyozásra. Egyelőre azonban nem látszik, hogy mi akaszthatná meg a hegymenetet, aminek szempontjából a legjobbkor jött az Egis-ajánlat. A kisebbik gyógyszerrészvényből kiszálló befektetők új befektetési lehetőséget keresnek maguknak, és a Richter tűnik a legkézenfekvőbb választásnak. Nem véletlen, hogy az igazi vételi hullám az Egis-ajánlat bejelentése után érkezett, ez segített elhagyni a 3750 forintos ellenállási zónát, amely addig többször megakasztotta az emelkedést. Az ajánlat felügyelet általi jóváhagyása pedig újabb Egis-vevőket hozott a piacra, így még több lett a felszabaduló pénz, és még intenzívebbek a Richter-vásárlások, így az árfolyam a hét végére átlépte a 4000 forintot. Technikai alapon a 4100 forintos árszint képez erős ellenállást, ám ha addig meg tud maradni 4000 fölött, az átsúlyozás akár jelentősen e fölé is viheti. Az MSCI-sztori november végére lecseng, alighanem az emiatt vásárló magyar magán- és intézményi befektetők kiszállnak addigra. Sokan örülhetnek, vagy mert közvetlenül vettek a papírból, vagy befektetési alapokon, vagyonkezelt ügyfélként részesülnek a profitból. A november utáni áralakulás viszont kérdéses. Az Egis kiesése egy tartósan magasabb árszint mellett szól, az elért és még előttünk álló jelentős áremelkedés után azonban már nehezebb lesz vonzó hozamot várni a részvénytől.

Kép: Napi Gazdaság, Katona Vanda