Viszonylag jó magyar makrogazdasági kilátások mellett az összes blue chipnek megvan a maga keresztje − emelte ki Török Bálint, a Buda-Cash elemzője. A szakember szerint az OTP esetében a hónapok óta belengetett újabb devizahiteles-mentő csomag tartja távol a befektetőket, emiatt jelenleg erősen spekulatív a papír, akárcsak az FHB Banké, melyet a Takarékbank esetleges felvásárlásával kapcsolatos sztori mozgat. Az OTP az 5300 forintos tavalyi csúcs óta 20 százalékot esett, azonban a jelek arra utalnak, hogy ha lesz is új devizahiteles-mentő csomag, akkor annak visszafogott hatása lesz. Az elemzők szerint a legvalószínűbb az árfolyamgát kiterjesztése a teljes futamidőre, majd a gyűjtőszámlán felhalmozott összeg későbbi elengedése, így a felek közösen vállalnák a terheket. A piac már a lehető legrosszabb forgatókönyvet árazta be az OTP számára, ezért lát komoly potenciált a részvényben. A papír árazása szerinte historikusan és szektorszinten is nagyon kedvező, ezért rövid távon tartást, hosszabb távon pedig felhalmozást javasol 4900 forintos célárfolyam mellett.
A Mol esetében az INA-részesedés sorsa jelenti az egyedi problémát, a Buda-Cash elemzői szerint a jelenlegi pontról biztosan el kell mozdulni, ennél mindkét lehetséges kimenetel (eladás, megegyezés) jobb lenne a magyar cég szempontjából. Török szerint az olajtársaságban is lehet fantázia 2015 után, hiszen jelenleg komoly szénhidrogén-tartalékokon ül a Mol Kurdisztánban, ha azokat sikerül kitermelni, jelentősen javulhatna az eredmény. Rövid távon nagy kockázat mellett 16 ezer forintos célárfolyamot fogalmaztak meg az elemzők, hosszabb távon azonban a 18 ezres Mol-árfolyam is realitás lehet a fentiek függvényében.
A Richterrel kapcsolatban Török szerint kicsit előreszaladt a piac, hiszen 2013-ban a magyar tőzsde sztárja volt a gyógyszerrészvény. Az év végén azonban kiderült, hogy a cariprazine régóta várt engedélyezése akár egy-két évet is csúszhat, ezt pedig szerinte még nem árazták be. Az elemző úgy látja, hogy nagyjából a jelenlegi árfolyam a reális a Richter esetében, a papírt tartásra javasolják, azonban ez a cariprazine-nel kapcsolatos hírek függvényében könnyen csökkentésre változhat.
A Magyar Telekom esetében jelenleg az állami különadók fennmaradása és az idei frekvenciatenderek jelentik a kockázatot, így ugyanis nem tudni, mikor lesz legközelebb osztalék. A tőzsde kisebb papírjai közül a Buda-Cash a Danubiust és a BTelt javasolja betenni az ügyfelek portfóliójába.
A nemzetközi tőzsdéken várhatóan 2014-ben is a jegybankok diktálják majd a tempót, akárcsak tavaly − emelte ki Réczey Zoltán. Szerinte az amerikai részvénypiacon nem volt megalapozatlan a tavalyi nagy rally, azt a vállalati eredmények javulása is alátámasztotta. Ezért ha a tengerentúli cégek 2014-ben is tudják hozni a vártnak megfelelő számokat, akkor nem kell komoly lefordulásra számítani − véli. A nagyobb cégek közül a Google, a BlackRock és a Monsanto papírjait javasolja vételre a Buda-Cash. Az európai piacokon elsősorban a nagy biztosítótársaságokba és a német autógyártókba érdemes befektetni az elemzők szerint.
Szerző: Beke Károly